Политолог: Ако с първия мандат не се реализира кабинет - честити предсрочни избори
Ситуацията е почти безнадеждна от гледна точка на това да имаме редовно правителство - докарали са го до там, че всеки е срещу всеки.
Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Петър Чолаков. "Това, което имаме като партийна гарнитура в 51-вия парламент, за пореден път ни показва едно изчерпване на партийната система. Това, което е представено в НС, е неспособно за пореден път, така изглежда с голяма доза вероятност да доведе до заветната цел - да формира едно правителство", коментира той.
Политологът не е сигурен доколко парламентарно представените политически сили се вслушват в мнението на президента. "Не знам каква е неговата възможност да влияе върху тяхното поведение - да ги дисциплинира малко, за да се стегнат преди светлите празници и да сформират едно редовно правителство", посочи той в интервю за предаването "Преди всички".
Според него президентът няма полза да бави връчването на първия мандат.
"Той ще кара максимално ускорено. Няма какво да се протака",
смята Чолаков и добави: "След като с такъв зор беше избран председател на НС, съм доста голям песимист, че ще се избере редовно правителство".
Ако с първия мандат не се реализира правителство, можем да се поздравим с новите предсрочни парламентарни избори, изказа мнението си Петър Чолаков.
По думите му политическите сили тотално са се омотали - като пате в кълчища. Според него нямат полезен ход. Ако ПП-ДБ управляват отново с ГЕРБ, избирателите ще ги обвинят в безпринципност, предупреди той, като отбеляза и вътрешните противоречия в коалицията. "По всички линии има напрежение. Не виждам полезен ход в тази ситуация".
Политологът отбеляза и ситуацията около главния прокурор. Според него битката между Борислав Сарафов и ПП-ДБ се получава на принципа "империята отвръща на удара".
Той напомни, че антикорупционната комисия отстрани Андрей Гюров като подуправител на БНБ заради конфликт на интереси, а вчера съдът го възстанови. Според него случаят с Кирил Петков е много подобен: "Там прокуратурата поставя въпроса за неща от преди 3 години. На принципа - вие като ни притеснявате, ще ви притесняваме и ние. В крайна сметка нищо няма да произлезе от това".
Политологът коментира и вероятността президентът Румен Радев да навлезе в политиката. Според него, ако той искаше това да се случи, вече щеше да се е случило. Но:
"Имаме такова изчерпване на партийната и политическата система и до такава степен недоверието на избирателите в партиите и изборния процес е нараснало, че не трябва да се подценява една фигура, която се радва на най-високото обществено доверие като президента Радев, какво може да направи".