Поредна криза в отношенията на САЩ и Германия заради "Алтернатива за Германия"

Отношенията между Германия и САЩ навлязоха в поредна криза, след като американските власти коментираха критично класифицирането на "Алтернатива за Германия" като крайнодясна екстремистка партия от германската Служба за защита на конституцията.
САЩ отново се намесиха във вътрешните работи на Германия, след като вчера федералната Служба за защита на конституцията обяви "Алтернатива за Германия" за крайнодясна екстремистка партия. Министърът на вътрешните работи Нанси Фейзър обяви:
"Алтернатива за Германия използва етническо-народняшка терминология, с която дискриминира цели групи от населението. Граждани с миграционен произход се третират като германци втора класа. Това ясно противоречи на член 1 на основния закон, който
гарантира, че човешкото достойнство е ненакърнимо".
Това е аргументацията на вътрешното министерство. Американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че обявяването на партията за доказано екстремистка представлява "тирания".
"Германия току-що даде на своето разузнаване нови правомощия за следене на опозицията", написа Рубио в социалната мрежа X.
"Това не е демокрация - това е прикрита тирания",
добави той. Според него не AfD била истински екстремистка, а е просто срещу имиграционната политика на правителството.
"Германия трябва да промени курса си", призова Рубио.
Германското външно министерство отговори в X с думите:
"Това е демокрация".
Оттам добавиха:
"Това решение е резултат от задълбочено и независимо разследване в защита на нашата конституция и върховенството на закона".
Последната дума имат "независимите съдилища", заявиха още от министерството.
"Научихме си урока от историята: крайнодесният екстремизъм трябва да бъде спрян".