Посланикът ни в САЩ: Комуникираме с американското правителство, но никой никъде не се меси

Сривът в технологиите е станал заради некоректно направен ъпдейт, смята Георги Панайотов

Новини
10:33 - 20 Юли 2024
3424
Посланикът ни в САЩ: Комуникираме с американското правителство, но никой никъде не се меси

Защо страната ни се включи точно сега в търсенето на Ружа Игнатова, има ли терористична заплаха за страната ни и какво американците ще учат от нас при справянето с пожарите? Отговори на тези въроси даде в специално интервю пред Нова за Марина Цекова посланикът на България в САЩ Георги Панайотов.

На въпрос дали сривът в технологиите е засегнала работата му и имало ли е българи, които са опитали да се свържат с дипломата, той отговори: 

В посолството не се усети сривът, няма българи, които са се обърнали към посолството за съдействие. Знам, че по летищата е имало проблеми, но са възстановени полетите със закъснение. Имаме колеги, които малко по-късно ще излетят, но ситуацията се нормализира.

Защо се е случило това - става дума за технически проблем или кибератака?

"Аз самият не съм IT специалист, но предполагам, че е свързано по-скоро с ъпдейт, който не е достатъчно коректно направен.", каза Георги Панайотов.

По горещата тема за пожарите и аналогията на бедствието в САЩ, той коментира: 

"Първо да кажа, че поради мащабите на САЩ тук пожарите са много повече и в момента има 61 действащи горски пожара, вече са изгорели около 4 милиона декара гори, участват почти 20 000 пожарникари със съответната техника, така че на прима виста това е разликата."

Има ли дебат в САЩ, когато възникнат пожари за стара техника, включват ли се политиците в темата за пожарите?

Политиците се включват във всякакви теми, когато може да се критикува или да се хвали. Същото е.

Темата е такава, винаги става дума за искане за повече средства и ресурс за техника и за пожарните команди. За разлика от България обаче, те са съвсем доброволни. Това е огромната разлика с България. Имаше световен симпозиум на пожарникарите в град Вашингтон, където имаше представители на българските пожарникари и мога да ви кажа, че започваме сътрудничество с Америка и по това направление.

Категорично взаимно ще бъде обучението. Ние имаме какво да научим от тях – те имат по-модерни технологии и техника. Но в същото време начинът, по който ние се справяме с проблемите за тях също е интересен и те се учат и от нас.

Добре, ще следим как върви сътрудничеството в тази област. Друга тема намери сериозно отражение в световните медии – стрелбата по Доналд Тръмп. Къде бяхте, когато това се случи и каква беше първата Ви реакция?

Бях в резиденцията и тъкмо си гледах телефона, то човек в днешно време какво друго да прави и просто на секундата научих за това какво е станало с Тръмп. То е ясно какво стана – опит за покушение върху живота на Тръмп, ясно е кой е стрелецът, няма данни това да е нещо организирано, тероризъм. Няма данни той да е свързан с други хора.

Но важното е да се знае, че след това покушение поведението на бившия президент спечели доста умове и сърца тук в САЩ, защото неговото поведение беше на смел човек. Той вдигна ръка във въздуха, изправи се, това се харесва в Америка и увеличи шансовете му за избиране.

Дали има значение за България дали президент ще стане Доналд Тръмп или Джо Байдън, ако той остане номинация на демократите?

Вижте, разлика за България някаква съществена няма да има, но нюанси ще има, защото това са различни хора с различни подходи и позиции.

Кой е по-добрият сценарий за България?

Не мога да се наема да кажа кой е по-добрият сценарий за България. Истината е, че Байдън принадлежи към онова поколение, израсло по време на Студената война, той и Доналд принадлежи към него, защото разликата им в годините не е голяма. Характерното при Байдън е, че неговият стремеж да пази демокрацията и свободата в света, Америка да е пазител на демокрацията е по-ясно изразен. При Тръмп има може би повече бизнес подход.

на въпрос дали Америка се меси във вътрешната ни политика, Панайотов отвърна: 

"Понятие си нямам какво се има предвид американската администрация да се меси във вътрешно политическите процеси у нас. Аз такова нещо не виждам, не забелязвам, но категорично американското правителство разговаря с българското правителство. Ние комуникираме с американското правителство, говорим си, казваме какви са ни проблемите, целите, плановете и работим заедно по тях. Никой никъде не се меси. Това категорично мога да ви го кажа."

Как изглеждат с днешна дата шансовете на България за отпадане на визите със САЩ?

Има един критерий, който е залегнал в закон тук в САЩ. А той е, че процентът на откази на кандидати за американски визи трябва да е под 3 на сто. Този критерий не е постигнат от наша страна. И ние работим за това това да се случи предстои кампания в България, която да разясни на кандидатите как да кандидатства, как да си попълнят документите, за да не им бъдат върнати.

Посланикът обясни, че процентът на отказаните визи е 9.