Позор! Софроний Врачански не се изучава в училище
Няма как днешните управляващи да му простят нито православната принадлежност, нито неговата надежда, че Русия ще помогне на страдащия под чуждото иго български народ, пише проф. Ваня Добрева
Днешният ден е посветен на един от най-великите ни възрожденски дейци - Софроний Врачански. Тази година отбелязваме 280 години от рождението му и 225 години от ръкополагането му за Врачански епископ! Следва да отбележим, че Софроний е най-издигнатият българин в онези времена на ХVІІІ-ХІХ век! Съчиненията му го определят като енциклопедична личност - учител, богослов, оратор, политик, писател. Чуждестранните изследователи отдавна са определили неговото „Житие и страдание грашнаго Софрония” за първата южнославянска белетристична творба.
За съжаление, но и за наш позор като потомци, държавата се е дистанцирала от отбелязването на юбилея на тази голяма личност. Най-вероятно, защото преди два века Софроний е имал неблагоразумието да посочи, че българите и русите са братя. И никъде не е написал колко добре се „съжителства” в петвековната ситуация на „присъствие”. Няма как днешните управляващи, потънали в евроатлантически ценностен блян, да му простят нито православната принадлежност, нито неговата надежда, че Русия ще помогне на страдащия под чуждото иго български народ... И така. В учебните програми на българското училище Софроний вече не се изучава - може би заради наложеното обяснение с гриф „труден за разбиране”.
Текстът е публикуван на стената на проф. Ваня Добрева във фейсбук