ПП предупредиха: Задава се нов скок на цените заради промените в закона за еврото
МС внесе промени в закона, с който дават начало на двойното обозначаване на етикетите

За скок в цените заради промените в закона за въвеждане на еврото, предложени от Министерския съвет, предупредиха от "Продължаваме промяната". Правителството внесе промени в закона, с които дават официално начало на двойното обозначаване на цените в лева и евро - 8 август. Той ще продължи до 31 декември 2026 г. Вътре има и пасаж, с който се забранява на търговците да вдигат цените на стоки и услуги през този период освен ако няма "обективни икономически фактори".
"Сега си представете, че вие сте фирма и ви кажат, че следващите 18 месеца не може да вдигате цените. Какво ще направите следващите 18 дни преди да влезе законопроекта? Ще вдигнете ударно цените, за да се застраховате от произвол, защото няма дефиниция на икономическа обоснованост, пускат КЗП да ходи да тормози който бизнес си иска и да пита защо сте променили цените. А обяснението може да бъде просто като това, че цената на електроенергията се е вдигнала повече тази година отколкото през последните три години. Виждаме увеличение на цените заради действия на правителството и замразяване на доходите на всички български граждани с изключение на силовите структури и тук-таме някоя група, която протестира и получи увеличение", предупреди лидерът на "Продължаваме промяната" Асен Василев.
"Промяната" изразиха недоволство и от приетото решение вчера за заплатите на здравните работници. На първо четене в ресорната комисия вчера минаха три проекта с подкрепа на ГЕРБ, но те предупредиха, че всички освен техния ще доведат до срив на системата. В проекта на коалицията е заложено заплатите им да се определят с колективен трудов договор, а когато няма такъв, да се увеличават с процентното увеличение на средната брутна работна заплата за страната от датата на изтичане на последния КТД.
"Ще се направи увеличение от порядъка на 100-200 лева за младите лекари от 1 януари догодина. Увеличението за ватманите беше 400 лева и стана в рамките на две седмици. Младите лекари продължават да вземат заплати наполовина на ватманите в София", посочи Василев.
Специализантите по медицина поискаха да се заложи минимумът на заплатите им да е 150% от средната брутна работна заплата в страната, която в момента е 2443 лева, т.е. стартовото възнаграждение да е около 3660 лв. бруто. По последния КТД минимумът е 1900 лева, а с увеличението сега би бил малко над 2100 лева. Депутатът от "Промяната" Васил Пандов обясни, че и сега много млади лекари и сестри получават такива заплати и за тях няма да има повишение и обвини управляващите, че убеждават младите специалисти да заминат да работят в чужбина.