Премиерът: В пандемията подкрепихме бизнеса с близо 2 милиарда лева

Борисов коментира и борбата с контрабандата

Топ
11:22 - 26 Март 2021
2505
Премиерът: В пандемията подкрепихме бизнеса с близо 2 милиарда лева

„Подкрепихме бизнеса в пандемията с близо 2 милиарда лева през Министерството на икономиката и Министерството на труда и социалната политика. Изплащането на средствата по антикризисните мерки ще продължи и през април, и през май“.

Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на извънредното правителствено заседание.

Премиерът Борисов отбеляза изключително добрата работа на Националната агенция за приходите, през която във времето на пандемията от COVID-19 бяха изплатени над 75 млн. лева на близо 7000 фирми от затворените сектори, заради противоепидемичните мерки.

Министър-председателят бе категоричен, че животът и здравето на хората са най-важни, защото няма работеща икономика без здрави хора и добави, че се прави всичко възможно в подкрепа на ограничените заради пандемията сектори и служителите им.

В хода на заседанието министърът на икономиката Лъчезар Борисов докладва на премиера за обхвата и ефекта от противоепидемичните мерки у нас. Министърът уточни, че от изплатените досега към бизнеса близо 2 милиарда лева над 750 млн. лева са по линия на Министерството на икономиката чрез 10 различни разработени механизма, а през МТСП – над 1,1 млрд. лева.

„По отношение на действащата съвместна процедура с НАП в ход е втората фаза на програмата за подкрепа с оборотен капитал. До момента НАП е разплатила над 75 млн. лева на близо 7000 фирми като 70% от тези средства или над 50 млн. лева са стигнали специално до ресторантьорския бранш“, акцентира министърът на икономиката.

Лъчезар Борисов подчерта, че извън тази помощ по останалите мерки до ресторантьорския бранш са стигнали над 20 млн. лева по процедурата за микро предприятия и още толкова средства ще бъдат осигурени и по процедурата за средни предприятия.

Министър Борисов информира премиера и за приложението на мерките за запазването на заетостта.

968 млн. лева са изплатени до момента по механизма 60/40 като са запазени над 300 000 работни места. Антикризисната мярка бе продължена до края на май 2021 г. По мярката 80/20 са осигурени близо 150 млн. лева като със средствата са запазени близо 30 000 работни места от секторите „Хотелиерство и ресторантьорство“, „Транспорт“ и „Туризъм“. Министър Борисов каза още, че продължава и мярката „Запази ме“ (75/0), с която се осигурява реално 100% от нетното възнаграждение на работниците, както и целевата помощ за родители с деца до 14 г., които се обучават от разстояние.

„През Българската банка за развитие също подпомагаме физическите лица чрез безлихвени кредити. До момента 37 700 лица са получили този вид помощ, както и 1300 малки и средни предприятия, а общата интервенция през ББР е за 360 млн. лева“, информира още министърът на икономиката.

Лъчезар Борисов посочи, че предстои да се въведат мерки, които да трансформират икономиката чрез Плана за възстановяване и устойчивост. Става дума за изпълнението на мерките по три фонда в размер на 900 000 000 лева. Очакванията са средствата по тях да бъдат усвоени от бизнеса в рамките на следващите 2 години. Средствата се осигуряват по линия на Фонд „Технологична модернизация“ като представляват безвъзмездна помощ на малки и средни предприятия в размер на 400 млн. лв., чрез Фонд „Зелен преход“ – още 237 500 000 млн. лв. и чрез Фонд „ Дигитализация“ – 237 500 000 млн. лв. Акцентът е да се подобри производителността на компаниите, тяхната ресурсна и енергийна ефективност.

„Всички мерки, които приложи правителството, дадоха ефект. Основание за това ни дава състоянието на БВП – по този показател България се справи 50-60% по-добре от средното за ЕС и за Еврозоната.

Мога да дам примери чрез спада на БВП в Испания, който е 11%, във Франция – 8,1%, по-добре се представяме от държави като Австрия и Унгария“, каза още министърът на икономиката. По думите му безработицата при нас е под 7%, което е още едно доказателство, че е запазен балансът между противоепидемичните и икономическите мерки.

На днешното заседание премиерът Борисов отчете и че са провели изключително тежка битка с контрабандата и делът за изминалата година на контрабандните цигари се е свил до 2,3 %. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов, позовавайки се на данните на „Инициативата срещу незаконната търговия“, които въпреки пандемията са реализирали своето традиционно проучване за нивата на незаконна търговия с цигари.

Прочуването сочи, че за третото тримесечие на 2020 година делът на контрабандните цигари е 2,3%, а за четвъртото тримесечие - 2,5%. Обобщените резултати от всички проведени вълни на проучването през цялата изминала година показват, че средното ниво за 2020 година е 2,3%. Борисов поздрави служителите на МВР, митниците, НАП и прокуратурата за постигнатите резултати.

Борисов напомни, че в началото на първия му мандат като министър-председател делът на контрабандните цигари е бил над 34% от пазара.

„Всички тези пари са отивали в тези, които най-много говорят в момента. Сега влизат в бюджета и затова можем да осигурим средства за хората на първа линия в борбата срещу COVID-19, за безплатни лекарства и за безплатно ваксиниране, струващо десетки милиони“, посочи министър-председателят.

Премиерът Борисов напомни още, че в пандемията правителството е осигурило финансова подкрепа за всички български пенсионери, подпомогнати бяха болниците, същевременно кабинетът последователно изпълнявал и ангажиментите си за увеличаване на доходите.

„От битката с контрабандата и корупцията идват тези пари“, изтъкна министър-председателят. Борисов напомни, че преди четири години, при служебното правителство само за около месец със 100 млн. лв. държавата беше ощетена чрез скока на контрабандата.