Премиерът Янев: Въведохме строги мерки, за да няма локдаун (НА ЖИВО)

Новини
16:45 - 21 Октомври 2021 (обновена)
3535
Премиерът Янев: Въведохме строги мерки, за да няма локдаун (НА ЖИВО)

Няма локдаун, въведени са по-строги мерки. Така обобщи ситуацията в държавата на извънреден брифинг министър-председателят Стефан Янев. 

Направихме необходимото - да отложим по-строгите мерки в максимален период. Това, което предприемаме в момента като временна мярка, е провокирано от необходимостта да запазим стабилността на нашата здравна система. Алтернативата е затваряне на държавата, уточни премиерът. 

"Да, може да бъдем критикувани за необходимото време за съответните системи, но налагането на заповедта ще започне от следващата седмица, за да може хората да се подготвят по адекватен начин. Това, което предприемаме като временна мярка е изцяло провокирано от необходимостта да запазим живота на българските граждани и стабилността на здравната система, защото алтернативата е да затворим държавата", уточни още Янев по повод зеления сертификат.

"Аз съм готов да понеса отговорността, както всеки един от членовете на служебния кабинет. Въпросът е дали всеки един от нас може да носи отговорност за своя живот и животът на ближния. Затова ви призовавам за търпение, солидарност и съпричастност, за да може най-бързо да се върнем към нормалността", заяви Янев.

Над 630 хил. фирми ще могат да се възползват от мярката
Прието е решение за компенсиране на бизнес потребителите на електрическа енергия, право на държавната помощ ще имат над 630 хил. небитови крайни клиенти, стана ясно от думите на премиера. 

Компенсацията ще бъде в размер на 110 лв. за мегаватчас. Първоначално се обсъждаше сумата от 50 лв. за мегаватчас, която според фирмите е крайно недостатъчна.

Подпомагането ще започне със задна дата - от 1 октомври т.г. и ще продължи до 30 ноември, като компенсациите ще се изплащат до края на 2021 г. „Средствата ще бъдат осигурени по държавния бюджет за сметка на представянето на безвъзмездни средства от АЕЦ „Козлодуй“, през следващите отчетни години ще се намали с посочената сума дължимият за внасяне дивидент от БЕХ“, обясни Янев.

За компенсациите е предвиден общ бюджет от 450 млн.лв. Помощта ще се отпуска автоматично, въз основа на сключен договор между Министерството на енергетиката и търговците на електрическа енергия.