При война! Метрото крие 1 милион софиянци
Общата площ на метростанциите, които могат да се използват от гражданите при нужда, е 145 хиляди квадратни метра, метростанциите, заедно с тунелите могат да поемат близо един милион души в критичен момент.
Това посочи Дончо Барбалов, заместник-кмет на Столичната община в направление „Финанси и здравеопазване“, който представи информация пред Столичния общински съвет (СОС) относно дейността за опазване на сигурността и обществения ред в столицата, както и за предприетите мерки за подобряването им през настоящата година.
Барбалов посочи, че метрото разполага със собствена вентилационна и електрическа система, както и със санитарни възли и водопроводна и питейна вода за такива ситуации. „Всичко се поддържа в отлично състояние“, увери заместник-кметът.
Той отчете, че Столичната община е участвала в тестовете на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване на населението на автоматизираните информационни мрежи. Освен това Столичната община поддържа автоматизирана система за радиационен мониторинг и ранно предупреждение на гражданите, като осигурява ежегодно обслужване на измервателните уреди, сочи докладът.
В момента над сто служители на Столичната община всекидневно работят по посрещане и настаняване на бягащите от войната граждани на Украйна, информира Барбалов. Той отчете, че, съвместно с областния управител, е бил изграден координационен център на Централна гара, където вече работят и пунктове за издаване на временен статут, което улеснява украинските граждани.
В доклада се посочва, че, по идея на кмета Фандъкова, Столичната община е изградила и единствения в страната учебен полигон за обучение на служители на общински и държавни институции. Той включва модулни площадки за обучение и тренировки за височинно алпийско спасяване, изолиране и третиране на химически опасни вещества, реакция при пожар, наводнение и земетресение, обясни Барбалов.
По думите му през изминалите години дирекция „Аварийна помощ и превенция“ на Столичната община е обучила над 4400 ученици от столичните училища за реакция при кризи. „Това е най-големият и оборудван действащ в страната полигон, на който децата могат да получат адекватна подготовка за реакция при криза“, каза заместник-кметът.
Дончо Барбалов поздрави медиците с техния професионален празник и посочи, че през изминалите две години всички ние сме разчитали на тях в борбата с пандемията от COVID-19. Той посочи, че Столичната община е успяла в периода на пандемията да организира най-мащабната кампания за ваксинация с екипите на общинските здравни заведения.
Днешното заседание на СОС е първото присъствено след две години пандемия.