Призоваха Трюдо да подаде оставка

Той може да се оттегли или неговата партия може да бъде свалена от власт чрез вот на недоверие

Любопитно
13:44 - 19 Декември 2024
1911
Призоваха Трюдо да подаде оставка

Канадският премиер Джъстин Трюдо е изправен пред нарастващ натиск да подаде оставка, идващ от средите на собствената му Либерална партия, след като неговият най-важен министър се оттегли и разкритикува подхода му към бюджета. Трюдо ръководи страната от почти едно десетилетие, но през последните години стана силно непопулярен заради широк кръг от въпроси, включително високите разходи за живот и повишаващата се инфлация, пише Роб Гилис от Асошиейтед прес.

Не съществува механизъм партията на Трюдо да го накара на подаде оставка в краткосрочен план. Той може да се оттегли или неговата партия може да бъде свалена от власт чрез вот на недоверие в парламента, който би довел до нови избори, а те вероятно ще облагодетелстват опозиционната Консервативна партия.

Ако партията му оцелее при вот на недоверие в парламента, което изглежда все по-малко вероятно, Трюдо може да избере да остане на поста до евентуални избори.

След като във вторник нарастващ брой депутати от Либералната партия призоваха Трюдо да подаде оставка, министърът на енергетиката и природните ресурси Джонатан Уилкинсън каза, че „всички трябва да му дадем малко време да обмисли нещата“.

Следва задълбочен анализ за възможните пътища напред за Трюдо и Канада:

Ако Трюдо подаде оставка – нещо, което политическите анализатори смятат за вероятен сценарий, Либералната партия ще трябва да избере служебен премиер, който да ръководи страната най-малкото до произвеждането на избори.

Засега не е ясно кой ще бъде най-вероятният кандидат за поста служебен премиер.

В дългосрочен план човекът, който ще се бори да оглави Либералната партия след Трюдо, е Марк Карни, бивш управител на Банката на Канада, а по-късно и на Банката на Англия. Карни отдавна проявява интерес да влезе в политиката и да стане премиер.

Друг възможен кандидат е новият финансов министър на Трюдо Доминик Льоблан. Бивш министър на обществената сигурност и близък приятел на Трюдо, Льоблан неотдавна беше заедно с премиера на официална вечеря, организирана от избрания за следващ американски президент Доналд Тръмп в имението му „Мар а Лаго“.

Опасенията за управленската роля на Трюдо се задълбочиха в понеделник, когато бившата му финансова министърка Кристия Фрийланд подаде оставка. Фрийланд беше силно критична към подхода на Трюдо в икономиката, предвид заплахата на Тръмп да наложи високи мита. Малко преди Фрийланд да обяви решението си, министърът на жилищното строителство също подаде оставка.

“Според мен, ако още един или двама министри се оттеглят, с него е свършено, той ще бъде принуден да подаде оставка“, каза канадският историк Робърт Ботуел.

При положение, че избирателите са силно недоволни, парламентът има правомощията да се опита да свали Либералната партия на Трюдо от власт с вот на недоверие, който ще предизвика предсрочни избори. Ако по-голяма част от депутатите гласува срещу неговото правителство, Трюдо ще бъде „разгромен на изборите“, каза Ботуел.

Трюдо е поставен на тясно.

Тъй като Либералната партия не разполага с пълно мнозинство в парламента, тя от години разчиташе на лявата Нова демократическа партия (НДП), за да прокарва законодателство и да се задържи на власт. Тази подкрепа обаче почти се изпари, а лидерът на НДП също призова Трюдо да подаде оставка, което разчиства пътя на парламента да гласува вот на недоверие.

От идния вторник парламентът ще излезе във ваканция до края на следващия месец, а вотът на недоверие може да бъде насрочен след края на ваканцията.

Консервативната партия, която се радва на убедителна преднина пред Либералната партия в социологически проучвания, засега не е призовала публично за оставка на Трюдо. И предвид тактиката, до която Либералната партия може да прибегне, за да отложи вота на недоверие, консерваторите може да не успеят да внесат такъв в близките месеци, каза Нелсън Уайзман, почетен професор в Университета в Торонто.

Вот на недоверие би предизвикал незабавни избори.

Политическите ветрове са напът да съборят Трюдо, но теоретично той би могъл да се задържи на власт още малко.

Макар че все повече хора искат той да подаде оставка, неговият отдавнашен поддръжник, либералният депутат Джеймс Малоуни каза, че Трюдо има подкрепата на партийната си база в парламента.

„Както в повечето семейства, понякога имаме спорове по празниците. Разбира се, както повечето семейства, ще ги решим“, каза Трюдо и добави: „Обичам тази страна. Дълбоко обичам тази партия. Обичам ви всички“.

Ако Либералната партия на Трюдо оцелее при вот на недоверие през идните месеци, което е малко вероятен сценарий, следващите федерални избори ще бъдат произведени не по-късно от 20 октомври догодина. Вероятността за предсрочни избори преди тази дата се засили.

„Очаквам избори в края на пролетта, освен ако Трюдо не реши да разпусне парламента и да се впусне в изборите преди това“, каза Уайзман.

Доколкото хватката на либералите върху властта отслабва, експерти казват, че най-доброто, на което те може да се надяват на следващите избори, е да оставят консерваторите с правителство на малцинството, което да разчита на други партии за прокарване на закони. Най-нова анкета на „Нанос“ дава на консерваторите 43 процента одобрение пред 23 процента за либералите, което подсказва, че Консервативната партия може да получи мнозинство в парламента.