Проф. Андрей Чорбанов сложи китайска шапка и отиде при драконите (ХИТ СНИМКИ)

Лодки от Поднебесната империя превзеха езерото в Панчарево

Нещо за четене
20:30 - 24 Юни 2023
7294
Проф. Андрей Чорбанов сложи китайска шапка и отиде при драконите (ХИТ СНИМКИ)

Първият Фестивал на драконовите лодки в България се провежда в събота и неделя на езерото Панчарево. Домакин на събитието и партньор на организаторите от сдружението “Фестивал Драконови лодки” са Община Панчарево и посолството на Китай.

Традицията на Фестивала на драконовите лодки има над 2000 г. история. Това е един от четирите най-големи празници през годината в Китай. "Състезанието започва с "пробуждане" на дракона в което участваха посланикът на Китай Дун Сяодзюн, Николай Гюров, кмет на район Панчарево, заместник-кметът на Община Ичун госпожа Фан Йенжу, както и известният имунолог от БАН и депутат от ИТН проф. Андрей Чорбанов.

Именно ученият политик се превърна в атракция на събитието, тъй като сложи на главата си прочутата широка китайска шапка, за да се предпази от жаркото слънце в днешния предиобед. Проф. Чорбанов особено ентусиазирано участваше в ритуала за пробуждане на дракона и видимо се забавляваше от атракцията.

На фестивала участват танцови състави от Китай, който е световен лидер по отношение на танци, балет и много други изпълнения. Включено е участие на български илюзионисти и бойни изкуства. Фестивалът на драконовите лодки има за цел да подготви България за предстоящото Световно първенство, на което страната ни ще е домакин.

„Драконовите лодки са изключително красиви. Всяка лодка се състои от глава на дракон, тяло, покрито с люспи, и опашка. Лодките са 12-метрови, колкото един тир. Отборът е от 22 души, от които 20 гребци, един викач и един кормчия. Има лодки и за по 10 гребци“, разказа Влад Гицоайка - представител на „Маутай България“, учредител на сдружение „Фестивал „Драконови лодки“ и председател на управителния съвет (УС).  

Състезанията винаги се провеждат под формата на фестивал, в който има богата съпътстваща програма с много забавления, музика, танци, вкусна храна, гурме кътове, детски игри, арт базар – подобно на типичен български народен събор, добави той.

В едно състезание могат да участват по 100 отбора или поне 2200 състезатели. За победителите са осигурени златни и сребърни купи във формата на дракони, както и медали за всеки участник, който се е включил и спечелил едно от първите три места, каза Гицоайка.

По думите на Гуан Син - културен съветник при посолството на Китай в България, този фестивал е един от четирите най-традиционни китайски празници.

„Повечето от българите знаят за китайската Нова година, но много по-малко се знае за фестивала на драконовите лодки, а той е много атрактивен.

Първоначалната идея на този фестивал е хората да избягат от бедствията и пандемиите. Всички знаем, че Китай има богата култура, а този фестивал е като една културна платформа и като едно цялостно преживяване на Китай.

За културните дейности ще поканим много музиканти и изпълнители от Китай. Една от групите ще танцува танц на дракона, което е типично представление на фестивала“, каза Син.

„Пандемията приключи в Китай, в началото на тази година, и има голям интерес на китайски артисти да дойдат в България.

На фестивала ще може да се види също китайски народен танц, китайска традиционна музика на традиционни китайски инструменти. Ще поканим и занаятчии, които ще показват своите умения пред хората.

Покрай тях ще бъдат организирани различни детски работилници. Китайски студенти ще преподават език на български деца“, каза още Гуан Син.

„Положихме много усилия за да накараме китайската страна да ни осигури общо 12 драконови лодки. Първите шест лодки вече са на Панчарево.

Фестивалът на драконовите лодки датира отпреди повече от 2500 години, не само в Китай, но и в Далечния Изток, както и в други азиатски държави“, каза Дай Ин, културно аташе при посолството на Китай.

„До момента в България имаше само шест такива лодки, две – на Панчарево, две – във Видин, и две – в Пловдив. Планираме догодина да имаме пет или шест такива състезания, и в други градове на страната.

Това е един много популярен спорт в Азия. Специфичното е, че е повече масов спорт. Има различни видове лодки – традиционни, такива, които са само за четири гребци или пък за 40“, каза Мартин Маринов, олимпийски медалист по кану-каяк и технически директор на Международната кану федерация, представител на „Лабексперт“, учредител на сдружението и член на УС.

Планира се втори такъв фестивал през септември в Русе, каза още Маринов.

„Този фестивал е още една възможност да популяризираме езерото, чиято слава сякаш е позабравена. Вярвам, че в лицето на изпълнителната власт ще получим необходимата подкрепа като финансов ресурс и възлагането на реални дейности, които да върнат славата на езерото и то да стане част от международния календар за водни спортове“, каза Николай Гюров, кмет на район “Панчарево”, който днес бе щастлив, че времето е хубаво.