Проф. Ива Христова: Грипът и COVID-19 са в подем, вече можем да говорим за вълна

В кои градове има най-много случаи на грип и на коронавирус? 

Топ
10:45 - 09 Януари 2024
3294
Проф. Ива Христова: Грипът и COVID-19 са в подем, вече можем да говорим за вълна

„В сезона на респираторните заболявания сме и децата са в рискова група. Вече можем да говорим за грипна вълна. Увеличават се всички остри респираторни заболявания и това ще продължи още месец-два. В подем са и грип, и COVID-19”.

Това каза проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести в „Тази сутрин”. 

Пикът на грипната епидемия обичайно е в края на януари и началото на февруари, като високата заболеваемост продължава още два месеца, допълни проф. Христова.

Повече случаи на COVID-19 се наблюдават в София, Перник, Габрово, Бургас и Варна, а на грип - в София-област, Русе, Силистра, Бургас и Варна.  

„Грипът засяга основно горните и долните дихателни пътища. В началото - висока температура, втрисане, тежко главоболие, суха кашлица и сухота в носа и след това секреция. COVID-19 дава не толкова остро начало, температура до 38 градуса, сериозно главоболие, болки зад очите и засяга целия организъм. Често има диария, безсъние, тревожност, депресия, коагулопатия. Повишена е съсирваемостта на кръвта и това може да доведе до инфаркт, инсулт и прочие. При всеки четвърти пациент има „рибаунд ефект“. Десетина дни след подобряване се получава отново засилване на симптомите”, обясни Ива Христова. 

По думите ѝ децата по-рядко са засегнати от COVID-19 за сметка на грипа, но те често са преносители. 

Морбилите са един от най-заразните вируси, каза проф. Ива Христова.

„За морбили е много важно да е много високо ваксинационното покритие, 95% се иска. Първата ваксинация при нас обхваща добре малките деца, но на 12-13 години спада на 87%. Тези проценти от 87 до 95 трябва да се наваксат, за да има защита, иначе ще пламнем отново“, предупреди тя.

По думите ѝ в учебните заведения се наблюдава високо разпространение на варицела. 

„В много случаи се стига до болница, варицелата е много тежко заболяване. В много случаи се получава инфекция от самите ранички. Те започват с петна, стават пъпки, след това мехурчета с бистра течност и се изпълват с гной. Имаме много случаи на кожни инфекции, неврологични усложнения, пневмония“, каза проф. Христова.

Според нея филтри на входа на градини, ясли и училища биха помогнали срещу разпространението на заболяването.