Проф. Кантарджиев: Кърлежът усеща дишането на човека от 20 метра

Лаймската болест оставя следи за цял живот - това се използва за всяване на страх, разкри националният консултант по микробиология

Актуални новини
09:30 - 25 Април 2025
2734
Проф. Кантарджиев: Кърлежът усеща дишането на човека от 20 метра

Има ръст на случаите с лаймска болест у нас. По този повод проф. Тодор Кантарджиев заяви, че трябва да се изкоси и трябва да се изчака период, в който няма валежи, за да се напръска. Според професора, ако чакаме да има валежи и да пръскаме, няма да има ефект.

Той определи кърлежите за интересни животни, и това че има много кърлежи в градинките и между блоковите пространства, крие известни рискове за здравето.

И уточни, че лаймската болест е спирохетна инфекция, която оставя следи върху имунната система на заразения за цял живот:

„Цял живот един човек, който е излекуван от лаймска болест и няма бактериите в себе си ще има положителен имунен отговор, което много сериозно се експлоатира от някои - тези, заинтересованите да има много лаймска болест“.

 Кантарджиев даде пример съ САЩ, където при сто ухапани от кърлеж един се заразява, и със Западна Европа, където при 200 ухапани един е заразен.

За България обаче професорът отбеляза, че когато човек види един кърлеж, веднага се усъмнява, че той, семейството му, част от роднините, съседите и хората, с които работи, са заразени.

Професорът разкри как да се пазим от кърлежи.

"Избягвайте треви, когато е топло и дъждовно, тъй като след дъждове лесно се достига до кърлежа и той достига лесно до носа ви. Той усеща дишането на човека и издишащия въглероден оксид. Като издишаш и кърлежът усеща от 20 метра, и тръгва да пълзи. Хубаво е, че без мерки, с пръскане и без пръскане, като те ухапе, на третия ден сам пада. Ако се махне 12 часа, след като те е ухапал, рискът да ни зарази е нисък",каза Кантарджиев.

Така че първо избягвайте треви, а след контакат с хора, природа и парк преглеждайте децата и себе си. Кърлежът трябва да се махне с тънка пинсета, това е телче с дръжка, което го продават в аптеката. Може да се извади и със здрав конец, като минеш под коремчето и ако може да завъртиш хоботчето, това е най-важното. Вади се нагоре, ако се скъса хоботчето на кърлежа, не е фатално. Вземаш чиста игла и го вадиш, допълни в „Тази сутрин“ професорът.