Проф. Тодор Кантарджиев пред Lupa.bg: Смъртоносната Кримска хеморагична треска може да се пипне от дивите животни
Който намери кърлеж по себе си, трябва да го махне до 12 часа, предупреди медикът
Медицинска сестра от Инфекциозната клиника в Скопие се е разболяла от предизвиканата от Конго-Кримска хеморагична треска. Под 14-дневна карантина са поставени десет души от най-близкото семейство на медицинската сестра и един от нейните колеги от Инфекциозната клиника. "За щастие малко вероятно е да се пренесе огнището от Северна Македония у нас. По-скоро заразяване може да стане чрез кърлежите по дивите животни". За това предупреди пред Lupa.bg бившият директор на Центъра по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
Кримската хеморагична треска е една от тежките форми на хеморагична треска, ендемична в Африка, Азия, Източна Европа и Близкия изток с висока смъртност. Симптомите могат да включват температура, мускулни болки, главоболие, повръщане, диария и кървене на кожата. Появата на симптомите е по-малко от две седмици след заразяването. При заболяването има ясно изразени токсични увреждания на сърдечно-съдовата и централната нервна система.
"През последните десетилетия нашите стопани не са слагали ръкавици при контакт с животните и така са се заразявали с Конго-Кримска хеморагична треска. Една от болниците за лечението на треската е била в Исперих и няколко десетки медицински кадри са се заразили при обслужването на болните", разказа проф. Кантарджиев.
Той посочи, че първите огнища на разпространение у нас са след Втората световна война. Има теория, че вирусите от Крим са донесени в страната ни с конете от обоза на съветската армия. Взривове е имало в Източна и Южна България - в Благоевград също.
"Имаме няколко случаи годишно на заразени с Конго-Кримска хеморагична треска. Който намери кърлеж по себе си, трябва да го махне до 12 часа. Лечението е с препарата Рибавирин. Малко вероятно е да се пренесе огнището от Северна Македония у нас", успокои медикът.