Проф. Тодор Кантарджиев пред Lupa.bg: Специално лечение за западнонилската треска няма

Заразата може да засегне мозъка, предупреди медикът

Здраве
16:50 - 29 Август 2024
4880
Проф. Тодор Кантарджиев пред Lupa.bg: Специално лечение за западнонилската треска няма

Преди 5 месеца предупредих, че трябва да се пръска срещу комари преди разлистването на дърветата заради западнонилската треска. Не се взеха мерки навреме и сега резултатите са налице. Миналата година също предупредих за опасността. Имаше десетки умрели в Северна Гърция, десетина в Сърбия и 5-6 души в Румъния. Това обясни пред Lupa.bg проф. Тодор Кантарджиев.  

"Западнолиската треска преди 15 г. придоби масов характер. Заболяването беше затворено в Африка, обаче с движението на хора се предизвикаха много големи епидемични взривове - първият най-голям беше в САЩ. Комар, ако зарази 100 души, 80 от тях не разбират, че правят имунен отговор. 19 и половина развиват инфекция с болки по мускулите и ставите, висока температура, неразположение и тежка адинамия. Половин процент от ухапаните развиват пълната клиника на заболяването със засягането на мозъка. Лечението е симптоматично срещу мозъчния оток и високата температура. Специално лечение за западнонилска треска няма", обясни медикът. 

"Инфекцията се разпространява от нашенските комари, които хапят след 17 часа. Когато бях директор на Националния център по заразни и паразитни болести преди години, доказахме първите случаи и затова сега не ме учудва, че има заразени и в София и Хасково. Това, което можем да направим е, освен да обърнем внимание на общините, които не взеха мерки срещу комарите, да използваме репеленти - да мажем дрехите и кожата си. 

Двама от тримата заразени със западнонилска треска у нас починаха, съобщиха днес от здравното министерство. Първият заболял мъж е от област Хасково. Случаят е определен като вносен, тъй като той е пребивавал в Гърция от месец май тази година. Мъжът се завърнал в България в началото на август поради оплаквания от изтръпване и силни болки по мускулите, обрив по кожата, повръщане и температура 38 градуса, които за няколко дни отзвучават спонтанно. Намерен е в безсъзнание в дома от близките си. Болният е хоспитализиран във вътрешно отделение, като е лекуван за бронхопневмония. След изписване от болницата продължава да се оплаква от силна отпадналост и загуба на тегло. 

Другите два случая са от област София-град. Пациентите са хоспитализирани по спешност в увредено общо състояние. При единия от тях е налице придружаващо заболяване - болест на Паркинсон. При приема пациентът е с температура 40 градуса, силна слабост в крайниците, отпадналост и задух. По данни на близките в рамките на няколко дни е настъпило рязко влошаване на състоянието му, довело до необходимост от болнично лечение. 

Третият мъж заболява с треска, повишена температура 37,8 градуса и със слабост в долните крайници. Лекуван е с антибиотик от личния си лекар. След влошаване на състоянието му се самонасочва за болнично лечение. Хоспитализиран е с диагноза застойна сърдечна недостатъчност, като няколко часа след това изпада в кома.

Двата случая от София-град завършват с летален изход. Тримата заболели мъже са на възраст от 61 до 74 г.