Производството на водка в Русия рязко спада

Производството на твърд алкохол в Русия се е сринало - въпреки че данните показват, че гражданите пият по-силен алкохол от всякога, пише "Политико".
Руската Федерална служба за регулиране на пазара на алкохол съобщи тази седмица, че производството на спиртни напитки е спаднало с повече от 16 процента през първата половина на 2025 г.
Официалните данни показват, че производството на водка е намаляло с 10,9% на годишна база, от 33,40 милиона декалитра през 2024 г. до 31,38 милиона декалитра през съответния период на 2025 г.
Въпреки това, докато производството намалява, потреблението се увеличава.
През 2024 г. руснаците са пили повече, отколкото на подобни етапи през последните осем години. И все повече хора предпочитат ром, уиски, бренди и текила, съобщи през май руската фирма за финансов одит Finexpertisa. В същото време руският президент Владимир Путин заяви , че руснаците започват да пият по-малко, твърдейки, че все повече от тях предпочитат спорта. "Спрете да пиете и започнете да карате ски", пошегува се той.
Продажбите на тези продукти са нараснали с 10,2% до 3,2 литра годишно на глава от населението, надминавайки потреблението на водка в някои региони. Но водката все още е най-предпочитаната напитка в цялата страна, като държи 60% от продажбите годишно.
Спадът в производството на водка в Русия е предизвикан от покачващите се цени на алкохола и забраната за износ на алкохолни напитки за ЕС, САЩ и други страни, поради западните санкции.
Тази забрана значително е намалила приходите от износ за руските производители на водка, съобщи през юни държавна служба за контрол на качеството на продуктите в Ростовска област, позовавайки се на данни от консултантската агенция Strategy Partners.