Прокуратурата поиска 20 години затвор за Иванчева

Обвинението не дава на бившата кметица да участва в политиката, настоява за конфискация на имуществото й

Крими
14:07 - 14 Април 2019 (обновена)
4397
Прокуратурата поиска 20 години затвор за Иванчева

По 20 години затвор за Десислава Иванчева, за заместничката й Биляна Петрова и за обвинения, че е действал като посредник Петко Дюлгеров поиска прокуратурата при днешните пледоарии по делото срещу бившата кметица на столичния район "Младост".

Една година след ареста на кметицата, заместничката й Биляна Петров и бившия кмет на "Младост" Петко  Дюлгеров в спецсъда започнаха пледоарите на делото. Повече от 3 часа пледираха прокурорите. Според Наказателния кодекс, за престъплението, за което тримата отговарят пред Темида, се предвиждат от 10 до 30 години зад решетките, което означава, че държавното обвинение иска среден размер на санкцията.

Прокуратурата настоя също пред спецсъда на Иванчева и Петрова да бъде наложена забрана да заемат общински и изборни длъжности, както и да им бъде конфискувано имуществото. Преди дни стана ясно, че бившата кметица на "Младост" няма намерение да се отказва от политиката, като възнамерява да се кандидатира за евровота в края на май. 

Самото заседание не се размина и без куриози. Докато един от прокурорите по делото говореше, с трясък се срути пейка с три седалки в съдебната зала и на земята се озоваха трима от хората на Иванчева, дошли да гледат развоя на процеса - пиарът й Петър Кърджилов и две жени. 

Десислава Иванчева и Биляна Петрова демонстрира добро настроение преди днешното заседание на спецсъда по делото срещу тях


Десислава Иванчева е поискала от строителния предприемач Александър Ваклин 997 000 лева подкуп, което се равнява на 1917 минимални работни заплати, а e получила 136 908 лева, което са 268 минимални работни заплати към онзи момент. Изчислението направи прокурор Илиян Рангелов в своята пледоария.

Проблемът с корупцията е особено наболял в нашето общество, казаха обвинителите. Те охарактеризираха тримата подсъдими като безскрупулни хора, а основната подсъдима Иванчева - като човек с чувство за безнаказаност, който отказвал да се съобрази със съда и бавела преписките, без да мисли, че от това се трупат загуби.

От пледоарията стана ясно, че първоначално кметицата и заместничката й мислели да поискат от Ваклин, който строи в местността "Камбаните" от 3 до 5 процента от 12 500 кв. м разгъната площ, което се равнява на около 650 кв. м или пък 250 000 евро пари. Тъй като обаче Ваклин имал и още строежи в "Младост", сумата нараснала на 500 000 евро.

Какъв да е размерът на парите станало ясно, след като в началото на февруари Ваклин подал сигнал в КПКОНПИ, тъй като преписката му се бавела близо година. Той усетил, че ще има корупционни намерения спрямо него. На 23 март бизнесменът и Дюлгеров се срещнали и се разбрали плащането да става на части, като Дюлгеров предложил на 3 пъти по 70-80 хил евро. На 2 април 2018 г. Ваклин осигурил първата сума от 70 000 евро. Тя била 100 броя банкноти от по 500 евро и 200 броя от по сто евро. Парите били предадени на разследващите.


На 3 април Дюлгеров, Иванчева и Петрова се срещнали в пицария в кв. "Борово", като Дюлгеров уведомил кметицата и заместничката й, че Ваклин е съгласен, но иска лична среща с тях, за да бъде сигурен, че давайки парите, проектът му нямало да бъде спъван. Тази среща се състояла на 13 април 2018 г. 

Иванчева обяснила на срещата с Дюлгеров, че до първото плащане преписката ще стои при нея. Самото предаване на парите станало на 17 април.