Прокуратурата започна 140 разследвания за изборни нарушения

Във връзка с проведените на 02.04.2023 г. парламентарни избори за 49-о Народно събрание във Върховна касационна прокуратура (ВКП) се обобщава постъпилата от прокуратурите в страната информация за образуваните преписки и досъдебни производства за престъпления против политическите права на гражданите. Това съобщиха от пресцентъра на Прокуратурата.
От началото на предизборната кампания (03.03.2023 г.) до 13,00 часа на 03.04.2023 г. са образувани 140 досъдебни производства и 859 преписки.
По Апелативни райони досъдебните производства, свързани с вота за народни представители, са разпределени, както следва: АП-София - 46; АП-Бургас – 30; АП-Пловдив - 19; АП-Варна – 29; АП-Велико Търново - 16.
По образуваните досъдебни производства са извършени множество действия по разследването, анализират се доказателствата.