Проруският националист и кметът на Букурещ отиват на балотаж на президентските избори в Румъния
Симион е получил 40,96% от гласовете на румънците, а Никушор Дан има 20,99%

Лидерът на националистическия Алианс за обединение на румънците (АУР) Джордже Симион и независимият кандидат и настоящ кмет на Букурещ Никушор Дан ще се изправят един срещу друг на балотажа на президентските избори в Румъния на 18 май. Това сочат данните от първия тур на президентските избори при обработени 99,99 процента от протоколите.
По информация на румънската агенция Диджи24 към момента остават да бъдат обработени само резултатите от една избирателна секция в Испания.
Джордже Симион е получил 3 862 404 гласа, или 40,96% от гласовете на румънците, а Никушор Дан има 1 979 711 гласа, или 20,99%.
"Това е победа за румънското достойнство, победа за тези, които не са изгубили надежда, за тези, които всеки още вярват в Румъния. В свободна, уважавана, суверенна държава", каза Симион, след като бяха обявени данните от първия тур.
Кметът на Букурещ пък успя да надделее над кандидата на управляващата коалиция Крин Антонеску, който бе поставен на второ място при последните проучвания на общественото мнение.
Никушор Дан бе лаконичен, като коментира, че очаква труден балотаж. По думите му битката няма да бъде между отделни личности, а за посоката на Румъния.
"Нашата задача е да убедим румънците, че Румъния се нуждае от прозападна посока и именно върху това ще бъде съсредоточена кампанията ни през двете седмици. Призовавам всички румънци да се включат в тази битка. Оптимист съм, че ще спечелим и че Румъния ще се насочи в западна посока", добави кметът на Букурещ.
Общо 11 кандидати се бориха за мястото в двореца Котрочени - две жени и девет мъже. Най-младият кандидат за президент на Румъния е на 38 години, най-възрастният - на 66. Притесненията са, че Симион може да извади страната от европейския ѝ път и да привилегирова Вашингтон пред Брюксел в румънската външна политика.
Според изборните правила не по-късно от полунощ на 6 май могат да бъдат подадени искания за анулиране на изборите поради изборни измами. Те могат да бъдат внесени от политически партии, граждански организации и кандидати, участвали във вота. Искането, обстойно мотивирано и придружено от доказателствата, на които се основава, трябва да бъде адресирано до Конституционния съд.