Протестиращите медсестри щурмуваха парламента

Общество
17:07 - 05 Март 2020
2132
Протестиращите медсестри щурмуваха парламента

Протестиращите медицински сестри, които са на палатка от месеци пред Министерски съвет, нахлуха в Комисията по здравеопазване със свирка. Те се заканват да спят в бившия Партиен дом, където се провежда комисията. Депутатите обаче приключиха заседанието си за 5 минути и сестрите останаха сами, седнали на парламентарните столове.

Протестът им се оглавява от Мая Илиева. По думите им са дошли, за да се видят с министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, който обаче не дойде на комисията, тъй като му предстои пътуване до Брюксел. И се заканват да спят пред институцията. 

От разказа им стана ясно, че са имали среща на 26 февруари с министър Ананиев и той обещал да приеме исканията им на 1 март, така обаче не се и появил. "Не му искаме оставката и вече не искаме среща с него", категорична бе Мая Илиева. "Г-н Ананиев обеща, че ще дойде на палатката, на нас ни омръзна вече", каза Илиева.

Протестиращите сестри имат няколко искания - да е защитена професията им, както на учителите, да се вземат минимум две минимални работни заплати още при назначаването им, да не са болниците търговски дружества и да не се зависи заплатата им от брой пациенти, заплащане на нощен труд 3 лв. на час и смяна на категорията от трета на втора.

"Това, което ни изкара от обувките, е неглижирането на проблемите ни почти година. Тези хора си мислят, че ние сме интериор. Здравният министър много добре знае какви искания имаме. Казахме, че повече няма да се срещаме с когото и да било", обясни в заключение Мая Илиева. "Просто ще си стоим тук, докогато трябва и ще видим какво ще стане", категорични бяха сестрите. Фелдшерите също изразиха недоволството си пред министерството с искане да имат правото да създадат самостоятелна професионална съсловна организация.

Ананиев представи данни, според които в България има сериозен недостиг на медицински сестри. Средната възраст на медицинските сестри у нас 52 години, показва анализ на държавните лечебни заведения, общинските болници и заведенията, в които държавата участва с 50% и повече.

Здравният министър поиска методиката за заплатите да обхване и частните болници.