Проверка на Lupa.bg: Едва отскоро, полицията погна и тротинетките
Глоби от 50 лева все още не плашат любителите на това предвижване
През 2024 г. в България глобите за нарушения с електрически тротинетки значително се увеличават, тъй като тези превозни средства стават все по-популярни, признаха пред Lupa.bg от полицията.
Основните нарушения включват каране без светлоотразителни елементи или каски, управление в забранени зони като тротоари, паркове и детски площадки, както и неправилно паркиране, разкриха пред медията ни от вътрешното министерство.
Размерът на глобите варира от 50 лв. за дребни нарушения като неправилно паркиране, до по-високи суми за по-сериозни нарушения или опасно поведение на пътя.
Анкета на Lupa.bg показа, че тези дребни глоби изобщо не притеснявали нарушителите, защото карайки тротинетка, те спестявали сериозна сума пари от гориво.
За първите месеци на 2024 г. има отчетени над 5 смъртни случая в резултат на инциденти с електрически тротинетки, което показва сериозността на проблема.
КАТ провежда регулярни проверки, като през изминали периоди са проверявани стотици тротинетки и са налагани глоби за технически неизправности и неспазване на правилата, кълнат се от там пред Lupa.bg. През 2024 година в България са съставени над 830 акта и 3200 фиша на водачи на електрически тротинетки.
Местните власти, като тези в София и Варна, предприемат допълнителни мерки за регулиране, като ограничават скоростта, въвеждат забрани за движение в определени зони и осигуряват специално обособени места за паркиране.
Управлението на електрически тротинетки в България е регламентирано в Закона за движение по пътищата (ЗДвП). Основните изисквания и правила са въведени, за да гарантират безопасността на участниците в движението.
Ето подробна информация:
1. Ограничения за възрастта
Минимална възраст за управление: 16 години.
Изключение за по-млади: Лица между 14 и 16 години могат да карат тротинетки само в зони с отделена инфраструктура за велосипеди (велосипедни алеи).
2. Ограничения за скоростта
Максималната скорост за електрически тротинетки е 25 км/ч.
Управлението с по-висока скорост се счита за нарушение и подлежи на санкции.
3. Къде е разрешено управлението
Велосипедни алеи: Препоръчителното място за движение.
Пътища с максимална разрешена скорост до 50 км/ч: Ако няма велосипедни алеи, тротинетките могат да се движат по дясната част на пътя.
Тротоари и пешеходни зони: Забранено е да се карат тротинетки.
4. Изисквания за оборудването
Тротинетката трябва да бъде оборудвана с:Работещи спирачки.
Фар и задна червена светлина, които да се използват в тъмната част на денонощието.
Светлоотразители – за по-добра видимост.
5. Поведение на водача
Водачът на тротинетка е длъжен да спазва правилата за движение, както всеки друг участник в движението.
Забранява се:Управление след употреба на алкохол или наркотици.
Превозване на друг човек на тротинетката.
Ползването на слушалки, които ограничават възприемането на околните звуци.
6. Задължения към другите участници
Водачите на тротинетки трябва да дават предимство на пешеходци и да се движат внимателно в зони с повишен трафик.
7. Санкции за нарушения
Нарушенията на правилата за управление на тротинетки водят до глоба:До 50 лв. за малки нарушения, като липса на светлоотразители.
50–150 лв. за сериозни нарушения, като движение по тротоари или превишаване на скоростта.