Путин покани Тръмп за Деня на победата в Москва (Обзор)

Президентите на Русия и САЩ нищиха световните проблеми на срещата на Г-20 в Осака

Свят
18:17 - 28 Юни 2019
1801
Путин покани Тръмп за Деня на победата в Москва (Обзор)

Президентите на САЩ и Русия, Доналд Тръмп и Владимир Путин, се съгласиха, че подобряването на отношенията между техните страни отговаря на интересите на двете страни, а също и на целия свят, се казва в разпространено от Белия дом комюнике за срещата на двамата лидери, състояла се днес в кулоарите на форума на Г-20 в японския град Осака, предаде БТА.

Те са се договорили "двете страни да продължат дискусиите по модела за контрол над въоръженията през 21-и век, който, както по-рано заяви президентът Тръмп, трябва да включва Китай".

Двамата президенти са обсъдили "сегашното състояние на двустранните отношения", а също така "положението в Иран, Сирия, Венецуела и Украйна". Разговорът между Тръмп и Путин е продължил час и 20 минути.

За срещата разказа пред журналисти в Осака и руският външен министър Сергей Лавров. "Обсъдени бяха въпроси на стратегическата стабилност", каза той и уточни, че сред другите теми от дневния ред са били Сирия и Украйна.

В преговорите от руска страна, освен Лавров, са участвали първият вицепремиер и финансов министър Антон Силуанов, помощникът на президента Юрий Ушаков и прессекретарят на президента Дмитрий Песков.


От американска страна са участвали държавният секретар Майк Помпейо, финансовият министър Стивън Мнучин, и. д. ръководител на апарата на Белия дом Мик Мълвейни, помощникът на президента по националната сигурност Джон Болтън и прессекретарят на Белия дом Стефани Гришам.

Путин е поканил Тръмп да посети Русия догодина за честванията на 9 май на 75-ата годишнина от победата над нацистка Германия, съобщи Ушаков, цитиран от Франс прес. Според него американският президент е реагирал "много положително" на поканата.

В началото на срещата си с Путин Тръмп похвали "много добрите отношения" между двамата. Това стана на фона на тежката дипломатическа криза между САЩ и Русия заради Сирия и Украйна и подозренията за руска намеса в американските избори, отбелязва Франс прес.

Тръмп и Путин разговаряха за първи път от срещата си в Хелзинки през юли миналата година. Тя предизвика полемика, като американският президент бе упрекнат в САЩ, че е бил прекалено сговорчив с руския си колега, отбелязва още Франс прес.

Руският президент Владимир Путин каза по-рано днес пред в. "Файненшъл таймс", че не приема много от методите на своя американски колега Доналд Тръмп, но го смята за талантлив човек, предава ТАСС. Пространното интервю на руския лидер за британския ежедневник е публикувано както на сайта на изданието, така и на този на Кремъл.

"Господин Тръмп не е кариерен политик, той има свои виждания за света и за националните интереси на САЩ. Аз, например, не съм съгласен с много от начините за решаване на проблеми, които той използва. Знаете ли обаче, според мен той е талантлив човек. (Тръмп) тънко усеща какво чака от него избирателят", отбелязва Путин, цитиран от БТА.

Руският президент смята, че американският му колега е победил на президентските избори през 2016 г., защото е успял да вземе под внимание промените в обществото, а не заради намеса на Русия, каквато според него не е имало. "Тръмп, за разлика от своите опоненти, почувства промените в американското общество и използва това", подчертава Путин.


Според руския президент в САЩ облаги от глобализацията са получили водещите американски компании, т. е. техните мениджъри, акционери и партньори, но средната класа "остана встрани при подялбата на тази "торта". Екипът на Тръмп точно и ясно почувства това и го използва в предизборната борба - ето къде трябва да се търсят причините за победата на Тръмп на изборите, а не в митичната намеса отвън", обяснява руският президент.

"Именно тук, може би, се крият и неговите, на пръв поглед, екстравагантни решения в сферата на икономиката и взаимодействието дори с партньорите и съюзниците. Той обаче смята, че разпределението на ресурсите, разпределението на доходите от тази глобализация през последното десетилетие, е било несправедливо за Съединените щати. Аз сега не искам да казвам справедливо или несправедливо е това, не искам да давам оценки дали онова, което той прави, е правилно или неправилно. Искам заедно с вас да разберем мотивите на неговото поведение", казва Путин.

Отговаряйки на въпросите за кризата в Сирия и намесата на Русия, руският лидер отбелязва, че страната му е постигнала там по-значителни резултати, отколкото е очаквала. "На първо място, бяха унищожени голям брой терористи, които смятаха да се върнат в Русия - става дума за няколко хиляди души - в Русия или в съседни страни, с които ние имаме безвизов режим. И едното, и другото са еднакво опасни за нас", посочва той.

Освен това, отбелязва Путин, ние успяхме да запазим сирийската държавност и да стабилизираме обстановката в региона, което пряко влияе и на сигурността вътре в Русия. Наред с това, добавя той, руските въоръжени сили "натрупаха такъв опит, какъвто е невъзможно да си представим при никакви учения в мирна обстановка".

"Ние установихме достатъчно добри, делови отношения с всички страни в региона и нашите позиции в Близкия изток станаха по-стабилни", казва Путин, като посочва не само Иран и Турция, но и други страни, преди всичко Сирия, където "не допуснахме хаос, както стана например в Либия".

"Аз съм привърженик на това сирийският народ самостоятелно да определи своята съдба", отбелязва той, отговаряйки на въпрос дали би би предпочел президентът Башар Асад да остане на власт там. Путин подчертава, че Москва прекрасно си дава сметка за онова, което става вътре в Сирия, и какви са вътрешните причини за конфликта, възникнал в тази страна, но предпочита "не веднага да реже, а внимателно да обмисли, да огледа, без да бърза за никъде, така че страните в конфликта сами да направят необходимите крачки към прекратяване на затегналото се противоборство".

Путин се спира и на друга точка на напрежение, Венецуела, като изразява мнение, че силовата дипломация на САЩ спрямо тази страна, възможността за употреба на сила, която не се изключва от някои западни държави, би била унижение за цяла Латинска Америка. При това той отново дава за пример Либия и случилото се там след свалянето на нейния лидер Муамар Кадафи, западната намеса и последвалата гражданска война.

"Защо трябва същото да се прави и във Венецуела? Или ние искаме да се върнем към "политиката на канонерките"? Защо? Защо трябва в съвременния свят така да бъдат унижавани латиноамериканските народи, да им се налагат отвън форми на управление или някакви лидери?", пита риторично Путин.

Говорейки за начина, по който венецуелският му колега Николас Мадуро ръководи страната си, руският президент подчертава, че не дава оценки дали неговата политика е добра или лоша. "Мисля, че от гледна точка на икономиката, там много неща можеше да се направят по друг начин. Ние обаче не се бъркаме в това, то не е наша работа".

Путин отхвърля твърденията, че Мадуро остава на власт благодарение на руските военни, намиращи се във Венецуела. "Това няма нищо общо с действителността. Къде са всички тези самопровъзгласили се президенти, лидери на опозицията? Някои избягаха в чужди посолства, други се изпокриха, където намерят. Какво общо имаме ние с това?", подчертава Путин.

Говорейки за руските военни съветници във Венецуела, той отбелязва, че Русия още по времето на управлението на президента Уго Чавес е продавала съвсем легално, "без всякакви ограничения и без каквито и да са проблеми" оръжие на Венецуела, така както продават оръжие в чужбина САЩ, Великобритания, Китай и Франция. "Ние имаме договори, а в тях е записано как да обслужваме тази военна техника, че сме длъжни да обучаваме там специалисти, да поддържаме тази техника в нормално боеспособно състояние, и т. н.", посочва руският президент.

"Ние обслужваме тази техника. Вече много пъти сам казвал и на нашите американски партньори: там няма наши войски", подчертава руският лидер, добавяйки, че Русия има във Венецуела само специалисти и инструктори.