Путин сменя тактиката - настоява само за Донбас?

Украинската защита принуждава руския президент да се концентрира върху южните и източни територии

Новини
07:57 - 22 Март 2022
11568
Путин сменя тактиката - настоява само за Донбас?

САЩ преговарят с Анкара за изпращане на зенитноракетни системи С-400 в Киев в замяна на връщането на Турция в американската програма за производство на изтребител от пето поколение F-35, съобщи Ройтерс.

Представители от Вашингтон са говорили за възможността “през последните месеци”, но все още не е направено официално предложение, съобщават източници. Въпросът е бил обсъден “накратко” по-рано този месец по време на посещението на зам. държавния секретар на САЩ Уенди Шърман в Турция.

В същото време “Уолстрийт Джърнъл” твърди, че след неуспех да овладее Киев Владимир Путин е принуден да смени военната си тактика, като минава към стратегията “защита на основни териториални цели”, търсейки подходящ начин да принуди Украйна да обяви неутралитет. 

Изданието се позовава на висши служители от Вашингтон. Един от източниците заяви, че отчитайки ефективната отбрана на украинските въоръжени сили, е подбудила Путин да промени своята тактика.

В момента руският президент иска да застави Киев да приеме исканията му за южните и източните територии на Украйна. По този начин Москва цели да създаде “сухопътен коридор” между западната част на страната и окупирания през 2014 г. полуостров Крим, а също така и да разшири контрола над Донбас.

Докато пристъпят към споразумение обаче, Путин продължава военното настъпление с пълна сила. То включва и обстрел на градове, което постоянно предизвиква смъртта на много цивилни хора , отбелязва “Уолстрийт Джърнъл”.

С тези свои действия руският лидер разчита, че ще застави украинския президент Володомир Зеленски да се откаже от надеждите си да встъпи в алианс със Запада и да се съгласи на неутралитет, както и че ще изпълни исканията за Крим. Ако желанието на Путин не бъде удовлетворено, американските анализатори очакват той да опита да удържи всички овладени до момента територии и да продължи ескалацията.

“Базирайки се на нашите военни оценки, изглежда, че Путин се връща към тактиката на блокада”, заяви анонимен представител от САЩ. По думите му за жителите в обсадените градове това означава седмици, възможно е дори и месеци под ракетни и артилерийски атаки от руската армия. Бившият високопоставен служител на Държавния департамент Даниел Фрид отбелязва, че целта на руския президент да превземе Украйна не е променена, “променена е само неговата тактика”.

Изданието “Уолстрийт Джърнъл” твърди, че интерпретациите относно стратегията на Путин не са в резултат на официални оценки на разузнаването, а само от анализа на няколко длъжностни лица, които имат достъп до секретна информация.

в украинската столица. На десететажната сграда са нанесени сериозни щети, 8 души са загинали. Спасителните екипи продължават да вадят оцелели изпод отломките. Рано сутринта в понеделник е започнал и обстрел в Одеса. Разрушени са няколко къщи. Според анализатори това е следващата цел на Русия, тъй като с превземането на пристанищния град Украйна ще бъде изолирана икономически.

Руското министерство на отбраната бе поставило на Украйна ултиматум до 5 ч сутринта в понеделник да обяви, че предава Мариупол на руските военни. Киев обаче не се съобрази с това искане. “Няма да има капитулация, няма да свалим оръжие”, категоричен бе вицепремиерът на Украйна Ирина Верешчук, въпреки тежката хуманитарна криза, пред която е изправен градът.

Няма ток, интернет, невъзможни са и доставките на стоки от първа необходимост. Около 300 000 души са в капан. “Ние ясно виждаме, че целта на Путин е да умори от глад хората в Мариупол. Те топят сняг, за да си набавят вода, те пият вода от радиаторите, разберете - няма вода! Руснаците не пускат хуманитарни конвои”, посочи украинският депутат Дмитро Гурин.

Украинският президент Володимир Зеленски пък призова гражданите на Германия и цяла Европа да не спонсорират военната машина на Русия. “Нито едно евро за окупаторите! Затворете всичките си пристанища за тях, не доставяйте стоки, откажете се от руските енергийни ресурси!”, заяви Зеленски.

На свой ред шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви, че ЕС е твърде зависим от руските изкопаеми горива и трябва да се измъкне по начин, който да не нарани твърде много собствената му икономика, защото това биха били най-тежките санкции срещу Путин и неговата война. Тя посочи, че ще поиска от САЩ повече втечнен природен газ, за да се разграничи от руското синьо гориво.

Фон дер Лайен увери, че блокът ще има достатъчно запаси от газ, за да издържи през следващата зима, дори ако Русия намали своя износ на суровината, но подчерта, че инвестициите във възобновяеми източници на енергия остават от първостепенно значение.

Междувременно изтичане на амоняк от химически завод е регистрирано край източния украински град Суми след руски обстрел и е засегнало район с радиус над 5 км, предаде АФП. Заводът “Сумихимпром” се намира в източните околности на града с население около 263 000 души. Властите призоваха жителите да дишат през марли, потопени в лимонена киселина, и да потърсят убежище в мазета или на ниските етажи, защото амонякът е по-лек от въздуха и се издига нагоре.

За още една възможна екологична катастрофа предупреди украинската държавна ядрена компания “Енергоатом”, която съобщава за риск от покачване на нивото на радиация около завзетата от руските сили Чернобилска АЕЦ, защото системите ѝ за наблюдение на радиацията, както и за сигнали за горски пожари в района не работят. На този фон ЕС обяви, че ще увеличи запасите от йодни препарати и лични предпазни средства срещу радиация.