"Тесла" в Lupa.bg: Наемите в София гонят цените на Париж

Общество
15:10 - 31 Август 2020
6753
"Тесла" в Lupa.bg: Наемите в София гонят цените на Париж

Наемите в София скочиха рязко нагоре в края на лятото и наближаването на активния есенен сезон. Да плащаш на месец и за най-малкия апартамент в столицата вече е ударен разход и не всеки може да си го позволи. В момента наемът на гарсониера не пада под 500 лева, а за да влезеш в двустайно жилище от около 60 кв. е нужна почти хилядарка. Допреди няколко месеца, най-малките имоти вървяха и под 400, а за по-обширните стигаха и 700 лева.

Въпреки че много от собствениците трудно намират наематели, които да им платят надутите такси, често предпочитат да ги държат празни, докато получат исканата сума. Естествено, почти всички искат поне един, а някои и два депозита предварително. Единствената екстра за хората, които търсят да обитават временни жилища е практиката да се отдават обзаведени, с почти всички необходими мебели и оборудване. Най-скъпи си остават наемите в центъра на столицата или близките до него имоти, където няма жилище за под 560 лева, т.е. не очаквайте да откриете имот с такса под минималната работна заплата.     

В крайните и непрестижни райони на София все още, преди края на летният сезон, се намират апартаменти и в рамките на 700-800 лева, но малцина са желаещите да живеят „Надежда”, „Дружба”, „Обеля” и „Люлин”. Във въпросните райони може да се открият едностайни и двустайни и за 600, но обикновено са или със северно изложение или в стар блок, или на висок етаж. Дори в панелното чудовище „Люлин” се броят на пръсти офертите за наем до 560 лв. за традиционни двустайни с площ от 55 квадрата. Същото е положението и за частите „Толстой”, „Надежда”, „Връбница”. Такава квадратура, но със сума още 100 нагоре се предлага и за крайни южни квартали като „Горна баня“, „Овча купел“ и „Княжево“.

Наемите в престижните и луксозни райони на столицата не спират да растат и още нагоре. Там собственици и предприемачи предлагат и продават само за най-високия клас клиенти – хора с доходи над 4000 лева. Повечето от жилищата в тези квартали са с по-луксозно обзавеждане и това вдига допълнително наемите. „При положение, че в тези апартаменти има нови мебели, функционални кухни с модерни уреди и баня дори с джакузи”, естествено е таксата на месец да не е под 1000 дори за едностаен апартамент, обясниха брокери от известна агенция за  недвижими имоти.

„Евтините апартаменти се търсят навсякъде и интересът към тях се стимулира основно от идването на нова работна ръка от провинцията. Предлагане има, но трябва да се улучи моментът, защото наемният пазар обикновено е на приливи и отливи. Дефицит се появява в края на лятото и началото на есента, когато започва учебната година. В момента спокойно и по-лесно може да се намери квартира”, обясняват брокерът.

Други продавачи на недвижимости пък обясняват, че все повече се предлагат луксозни жилища с добро обзавеждане за чужденци, тъй като родните богаташи рядко се интересуват от апартаменти под наем. Българите, които могат да си позволят високи наеми, директно си купуват имот, защото имат достатъчно средства. Такива хора наемат жилища само ако работят в големи чужди фирми, чиито битови разходи се плащат от работодателя. За подобни имоти обаче има определени изисквания – сградата да е с охрана, да има всички екстри на обзавеждане и работен кабинет. Там обаче таксите на месец тръгват от 500 евро и стигат до 2000, когато квадратурата на имота е над 80. Предприемачите дори дават възможност за преобзавеждане, смяна на фаянс по вкус на клиента и набавяне на всякакво кухненско и друго оборудване.

Мнозина от бизнес елита се оглеждат за апартаменти в „Младост-4” заради бизнеспарка. Където и да се настаните обаче, имайте предвид, че собствениците не се съгласяват на договор под 6 месеца или една година, предупреждават експертите в бранша. При освобождаване на жилището пък е възможно да платите и глоба, ако има повредена покъщнина или развален електрически уред.