Работник получава 100 бона от МО заради злополука на полигон

По време на работа изпитателят на боеприпаси е загубил едното си око

Общество
17:30 - 13 Декември 2021
3024
Работник получава 100 бона от МО заради злополука на полигон

100 000 лв. ще трябва да получи за загубеното си безвъзвратно око изпитател на боеприпаси при централния артилерийски технически полигон край село Змеево пенсиониран сержант от армията, реши състав на старозагорския районен съд по дело, заведено от пострадалия при инцидента.

Едва не завършилото трагично за В.К. изпитание на боеприпас за РПГ-7 е станало на 19 ноември 2018 година около обяд. При рутинна за него и колегите му операция неочаквано детайл от боеприпаса е рекуширал и ударил главата му, следствие на което след няколко операции се наложило отстраняване на очната ябълка и поставянето на имплант. Призната му била 50-процентова инвалидност.

Ищецът е предявил иск в размер на 90 000 лв. спрямо МО и формированието, към което се води изпитателният полигон. От МО са се дистанцирали под претекст, че 54-годишният мъж няма трудово-правни отношения с ведомството, а с полигона. От там пък не отричат случилото, но твърдят, че до голяма степен вина за здравословния си проблем имал В.К., който не изпълнил точно разпоредбите за безопасност на труда и не се укрил в нарочно изградения за целта бункер, а останал край стената му.

Освен това след изтичането на болничните му се завърнал обратно във формированието и продължил да работи там.

От полигона настояват съдът да установи каква точно застраховка е била изплатена на пострадалия и смятат, че исканата от него сума е неоправдано завишена. В аргументите на военното формирование е записано едно към едно: „Пострадалият е бил в ЦАТИП от 2012 год. първоначално като военен, а последствие, след пенсионирането си, като цивилен. Длъжностните му задължения обаче винаги били свързани с изпитване на боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия, първоначално като старши експерт, а последствие като изпитател. Въпреки, че бил пенсиониран като военен, той отново бил назначен на работа, която продължавал да изпълнява. Нямало изменение в обичайния динамичен начин на живот, както се твърдяло в исковата молба. Ищецът не загубил работата си вследствие трудовата злополука, а въпреки нараняването си продължавал да работи и да получава редовно трудово възнаграждение на позицията, на която бил назначен преди злополуката…

Ищецът бил пенсионер, той получавал пенсия като военнослужещ, която пенсия била по-голяма от пенсията, която би получавал по инвалидност вследствие на претърпяната трудова злополука. Връщането му на същата позиция като изпитател, не било придружено с оплаквания за причинени болки или страдания или от неудобството да изпълнява задълженията си с едно око.“ Образувано било и наказателно дело от общ характер от военния съд, което да установи има ли виновен за случилото, което все още не било приключено.

След поредица от заседания и разпити на множество свидетели със свое решение от 13 декември 2021 година съдът осъжда военно формирование 26940-Стара Загора да изплати на ишеца сумата от 100 000 лв. за претърпените от него неимуществени вреди в резултат на трудова злополука, като към тази сума добавя и направените разходи по делото от 3 530 лв и прекратява делото. Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок пред окръжния съд в Стара Загора. Това не е нито първият, нито единственият инцидент на полигона, който преди време се превърна в истинска ябълка на раздора по казуса с обгазяването на Стара Загора и региона, за тях обаче става известно в изключително редки случаи и основно от съда при приключване на някое гражданско дело, коментират юристи с огромен опит по темата.