Радев към институциите: Президентът започна да се заобикаля

Вземете мерки срещу политическото и олигархично влияние в съдебната власт, призова държавният глава

Новини
14:25 - 04 Февруари 2025 (обновена)
3171
Радев към институциите: Президентът започна да се заобикаля

  
Апелирам всички вас, както и отговорните държавни институции, на базата на не малкото информация за тези случаи да се предприемат категорични действия срещу политическото и олигархично влияние върху съдебната система. Това каза президентът Румен Радев по време на дискусия на тема: "Оттук накъде със съдебната власт?“, организирана от Български институт за правни инициативи, предават от БТА

На събитието присъстват представители на съдебната власт, народни представители и експерти.

По думите му новосформираният парламент и правителство трябва да приемат много сериозно тази задача, както и предстоящите кадрови назначения в съдебната власт.

Президентът започна да се заобикаля. Тази констатация направи държавният глава. На форума са и шефката на парламента Наталия Киселова, депутати, членове на Висшия съдебен съвет, прокурори и магистрати. 

Радев даде като пример с други скандални назначения за посланици - визирайки назначението на бившия военен министър Николай Ненчев за посланик в Украйна, но и това, че от година и половина на власт и и.ф. главен прокурор, за когото няма президентски указ, както е и в момента шеф на Върховния административен съд

В своето пространно изказване държавният глава обърна внимание, че отдавна е необходимо с последните промени в съдебния закон да се поднови състава на ВСС. Мнозинството от 160 гласа не може да бъде повече оправдано, обърна внимание Радев. 

Той даде за пример, че година и половина начело на прокуратурата е и.ф. главен прокурор. От 3 месеца и във ВАС също е и.ф. Тоест това са хора, за които няма издаден президентски указ. Точно в тази връзка Радев констатира, че президентът се заобикаля. 

Темата за съдебната власт загуби обществен и политически интерес след отмяната на последните конституционни поправки. Това не означава, че фундаменталното значение на съдебната реформа за гражданите е отпаднало. Проблемите в правосъдието продължават да интересуват хората и инвеститорите, но реформаторският устрем бе попарен с участието на самите реформатори. Оказа се, че имаха други приоритети освен лелеяната съдебна реформа, попълването на институциите с изтекъл мандат по техен си начин, заяви държавният глава. 

В началото на словото си Радев перифразира известният постулат "по делата им ще ги познаете" на "по страховете им ще ги познаете". Мрежите на Мартин Божанов-Нотариуса, задушевната атмосфера на "Осемте джуджета" са обгърнали плътно делото за КТБ и избирателното правосъдие, а това са жизнено необходимият гарант за облагодетелстване и безнаказаност. Докато не се проведе откровеният разговор къде сме и в какво състояние сме, няма да можем да се придвижим напред, смята държавният глава. 

Според Радев трябва да се постигне целта за ефективна правова държава, без да се осветят порочните практики, е все едно да се гони хоризонт. Мрежите на влияние са способни да проникнат през всякакви квоти и през всеки един закон, изтъкна държавният глава.

Президентът добави, че по нито едно знаково дело няма осъдени, а държавата многократно е осъждана да изплаща обезщетения. Потвърждение за политическата роля на прокуратурата има и в съвременния живот, когато формирането на редовни правителства, е повлияно в кадровите назначения вътре в самата прокуратура, коментира Румен Радев.

Той е на мнение, че прокуратурата се превърнала в инструмент за държавно управление. Докато в установените демокрации съставянето на правителство е функция на мнозинства, то парламентарните мнозинства у нас понякога се оказват функция на решения за главния прокурор и на решения на самия главен прокурор, посочи Румен Радев. А същинската функция на прокуратурата - да наблюдава за престъпления по високите етажи на властта, не се изпълнява и не се водят ефективни разследвания, няма установяване на виновни и наказани. Паралелно с това се множат констатациите на ЕК за липсата на върховенство на правото и за липата на осъдени по-високите етажи на властта, даде пример Радев.

Той отбеляза, че когато не се води ефективно разследване, тогава и размерът на наказанията е от второстепенно значение. Тук е ролята на правителството и на парламента да стоят на особено високо внимание за промени в наказателните закони. Трябва да се напомни на парламента и какви са тежките последици от неизпълнение на базови правомощията, допълни Радев. "Бездействията на парламента по отношение на назначенията в съдебната власт имат сериозни последици. Отдавна е необходимо и неотложно Народното събрание, и съдебната власт да пристъпят към обмяна на персоналния състав за Висшия съдебен съвет. Трудността за постигане на квалифицирано мнозинство в Народното събрание не може да бъде оправдание за бездействие", отсече Румен Радев.

"Процесът на реформи в съдебната система следва да бъде продължен, но трябва да се избягат всички стари порочни модели", призова държавният глава. Той настоя съдебната система да бъде свободна от всякакви политически влияния.

Радев засегна още и конституционните промени. С отнемането на правомощията на президента се отказа да се инициира парламентарен дебат, за да има устойчивост за съдебната реформа и промяната на Конституцията. Междукоалиционните договорки в сглобката бяха по-важни от това да се гарантира времева рамка в парламента, а конституционната процедура бе пришпорена, която олекна в очите на българските граждани, посочи Радев.

Той даде пример с двете скандални афери - с Мартин Божанов-Нотариуса и Петър Петров Еврото, които увеличават дългия списък на гейтове, които през годините предизвикаха анкетни комисии, разследвания, но и така и не са получили достоен и адекватен институционален отговор.