Тръмп намеква за ограничаване на правомощията на Мъск

САЩ
15:07 - 04 Февруари 2025
1724
Тръмп намеква за ограничаване на правомощията на Мъск

Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза в понеделник, че има ограничения, които да попречат на Илон Мъск да прави каквото и да било в правителството без благословията на Белия дом, в отговор на нарастващото объркване относно това кой насърчава устрема на Мъск за разпускането на множество правителствени агенции.

Тръмп определи ролята на Мъск като съветник. „Илон не може да направи – и няма да направи – нищо без нашето одобрение и ние ще му дадем одобрението, когато е уместно. Където не е подходящо, няма да го направим“, каза Тръмп, пише The Wall Street Journal. Коментарите на Тръмп, направени пред репортери в Овалния кабинет, дойдоха само часове след като екип, ръководен от Мъск, ефективно затвори Агенцията на САЩ за международно развитие (USAID).

През уикенда Мъск нарече USAID „зло“, „престъпна организация“ и каза, че е „време тя да умре“. Държавният секретар Марко Рубио беше избран за временно изпълняващ длъжността ръководител на агенцията в понеделник. Той каза, че ще работи с Конгреса по отношение на бъдещето ѝ в опит да сложи край на "неподчинението" в тази институция.

Мъск, който ръководи X, SpaceX и Tesla, насочи повече от 250 милиона долара в предизборната кампания на Тръмп. Първоначално президентът на САЩ каза, че Мъск ще съпредседателства нов субект, наречен Министерство на правителствената ефективност (DOGE), чиито правомощия остават неясни.

Например, в началото Мъск потърси доброволци, които да работят с него в DOGE без да получават заплащане. Тъй като департаментът вече е част от правителството, сега не е ясно дали хората от персонала получават заплати, или им е позволено да имат друга работа извън правителството, което пък може да създаде конфликт.

Мъск е определен като „специален държавен служител“, временен статут, който му позволява да работи в Белия дом в продължение на 130 дни, без да подава формуляри, разкриващи финансовото му състояние, изисквани от обикновените служители на Белия дом. И двете политически партии са използвали този механизъм, за да привлекат висши съветници, които имат сложни финанси.

Тръмп, говорейки за Мъск и потенциалните конфликти в понеделник, не уточни кой ще блокира Мъск, когато е необходимо, или дали му е било забранено да влиза в някоя част от правителството досега, но каза: „Ако има риск за конфликт, тогава няма да му позволим да се доближи до него“. 

Демократите в Конгреса изразяват нарастващ гняв относно ролята на Мъск и начина, по който той се опитва да закрива агенции или да намалява заетостта в правителството. 

„Нямаме четвърти клон на правителството, наречен Илон Мъск, и това ще стане наистина ясно“, каза конгресменът демократ Джейми Раскин по време на протест пред USAID в понеделник. „Тази незаконна, противоконституционна намеса в правомощията на Конгреса заплашва животи по целия свят.“

За вторник няколко прогресивни групи планират протест, който наричат ​​„Митингът на Никой не е избрал Илон“ пред Министерството на финансите. Групите включват Move On Civic Action, Working Families Party и Indivisible. Те настояват депутатите от Демократическата партия „да използват всеки наличен инструмент, за да спрат враждебното поведение на Илон Мъск“.

Докато Мъск и неговият екип са изправени пред все по-внимателен контрол, някои членове на администрацията на Тръмп се обединяват в негова защита. Едуард Р. Мартин младши, временният прокурор на САЩ във Вашингтон, окръг Колумбия, е изпратил на Мъск писмо в понеделник, в което обеща да помогне за защитата на DOGE и екипа на звеното, пише WSJ.

Междувременно Мъск и неговият екип в Белия дом изглежда се движат със скоростта на Силициевата долина, за да разтърсят правителството на САЩ. Те вече са получили достъп до информацията за платежната система в Министерството на финансите и до досиета в Службата за управление на персонала, наред с друга информация.

Коалиция от синдикати възропта срещу Министерството на финансите, твърдейки, че предаването на информация на DOGE е незаконно и нарушава федералната защита на поверителността на милиони американци. 

Внезапното решение на Белия дом да се опита да затвори и реорганизира USAID предизвика вълни от протести и служи като тест за това колко бързо Тръмп може да намали размера и обхвата на федералната бюрокрация.

Министерството на образованието е друга непосредствена мишена, като по време на миналогодишната си кампания Тръмп обеща да го премахне напълно.

Длъжностни лица в по-малки агенции, като Development Finance Corporation, федерална агенция, която помага за финансирането на проекти в развиващите се страни, също са чули, че задълженията им могат да бъдат намалени или преразпределени, твърдят източници на WSJ. На служителите е казано, че ако не могат да започнат работа в офиса пет дни в седмицата до средата на април, трябва да подадат оставка до този четвъртък, според настоящ служител, пожелал анонимност от страх от възмездие .

Тези промени идват, докато Мъск и неговият екип разглеждат федералния бюджет и бюрокрацията, за да идентифицират области, в които разходите могат да бъдат намалени. Екипът на Мъск разработва инструменти за изкуствен интелект, които има намерение да инсталира в правителствените технологии, за да се изкорени това, което се смята за разточителни държавни разходи.

Има обаче редица правни пречки, пред които Тръмп и Мъск могат да се изправят. Много федерални работници са обединени в синдикати и имат защита срещу внезапно уволнение. За създаването на федерална агенция е необходимо одобрението на Конгреса, което прави много трудно премахването на такава с указ.

Мъск в крайна сметка се изявява във вътрешния кръг на Тръмп много по-ефективно, отколкото близките му помощници първоначално очакваха, посочва WSJ. Човек, близък до Мъск, сравнява изпълнителния директор на Tesla с Дик Чейни - вицепрезидент по време на администрацията на Джордж У. Буш. Чейни беше смятан за най-влиятелния човек на поста поради достъпа му до президента и дълбоките му познания за това как функционира федералното правителство.