Радев от Болярово: Да не делим хората - да има фургони само за едни

Време е за действия, не за доклади и анализи, каза президентът

Новини
09:45 - 20 Юли 2024
5168
Радев от Болярово: Да не делим хората - да има фургони само за едни

На дневен ред е справянето с природните бедствия, а не с политическите. Това заяви президентът Румен Радев, който отиде в Болярово на мястото на едно от огнищата.

Най-важното е, че не се допусна загуба на човешки животи. Трябва да се потушат всички огнища. Държавата трябва да бъде напълно координирана и организирана. Има време за доклади и анализи. Оценката я дават хората, както тези които благодарят, така и тези, които се чувстват ощетени, заяви държавният глава. 

Районът на Болярово показва, че могат да се справят и с най-силните бедствия. В момента е време за действия а не за анализи и доклади, изрази позицията си Румен Радев. 

Той отправи критики към политиците, че не трябва да се делят хората, когато се доставят фургони на точно определени лица, а другите се пренебрегват. Това създава напрежение между тях. "Предложих на МВР част от фургоните в бежанските центрове да бъдат доставени на хората", разкри той.

Президентът отказа да коментира политически въпроси, като заяви, че е дошъл да се види с хората, а не да
коментира предизборни кампании.

"На дневен ред е справянето с природните бедствия, с политическите бедствия ще се справим по-късно", заяви
Радев.

"Едва когато изчерпим втория мандат, тогава ще говорим за третия. Има си ясно разписани закони, законът за Защита при бедствия е в сила. Там ясно е записано кои ведомства са отговорни. Нека всички си изпълняват задълженията по закон. Решението на НС вчера, което задължава МС да задели средства за специализирана летателна техника за гасене на пожари. Не е въпросът, че трябва да имаме такава техника, а трябва да имаме хора", обясни президентът.

В петък Съветът по сигурност към Министерския съвет взе решение да закупи оборудване за гасене на пожари за още два вертолета "Кугър".

"Като ме призовават за консултативен съвет за национална сигурност, искам да питам - колко съвета още трябва да направя за българската армия? Знаете ли колко екипажа подготвени имаме в момента? Два екипажа на "Кугър" и два на Ми-17. Това са много сложни неща. Вместо да даваме стотици милиони за нова гехника, нека минимална част от тези средства отидат във военновъздушните сили за възстановяване на техниката и за хора", каза той.

Министерският съвет е задължен от НС да се закупи техника за нуждите на МВР за такива бедствия. Но големият въпрос е да има хора, които да се справят с тази техника. Един летец се обучава 5 години, после още 10 трябва поне стаж. В момента имаме 4 екипажа.

Вертолетите не могат да излязат от инспекция, защото няма инженери. Трябват такив мерки, това е много сложна дейност. Вместо да даваме стотици милиони за летателна техника, нека минимална част да се дадат за ВВС за хора. Ние оставаме без инженеро-технически и летателен състав. Най-ефективното средство за борба с пожарите са хеликоптерите. 

Призовавам политиците отново да направят този разговор да го преразгледат. 

"Бях на терен и беше необходимо да има повече действия от говорене. Взаимодействието и комуникацията между институциите бяха много важна. Пожарът се използва за политически цели. Да спрем да политизираме. Хората имат нужда от спешна помощ. Президентът и в други кризи е бил при нас", посочи и кметът на Болярово Христов.