Радев подписва декларация за стратегическо партньорство между България и Азербайджан
Декларация за стратегическо партньорство между България и Азербайджан подписват утре президентите на двете страни в рамките на официалното посещение на държавния глава Румен Радев в Баку.
Визитата на българската делегация е по покана на президента на Азербайджан Илхам Алиев.
Във фокуса на посещението ще бъдат укрепването и задълбочаването на стратегическото партньорство и сътрудничеството в сфери от взаимен интерес, сред които енергетиката, икономиката, високите технологии, иновациите, транспорта и туризма.
Енергийното партньорство е в основата на стратегическите връзки България- Азербайджан, след като страната ни започва доставките на синьо гориво от Баку през газовата връзка с Гърция. Това са 3 милиарда кубически метра газ годишно, който е ключов за евтината цена на синьото гориво за бита и бизнеса в България.
Съоръжението осигурява сигурност не само за България, но и за региона на Западните Балкани. Интерконекторът е връзката с газопроводите "Таптана", както и съществуващите бъдещи терминали за втечнен природен газ. Той беше и липсващата връзка с Южния газов коридор.
Диалогът между София и Баку е с висок интензитет на взаимни срещи и посещения на високо ниво. За последните две години разменените визити - официални и работни на равнище президенти, включително предстоящото посещение, са четири. Освен за откриването на интерконектора с Гърция и този със Сърбия, Илхам Алиев бе на работно посещение в София и през април миналата година.
Тогава се подписа меморандум за разбирателство, за насърчаване и сътрудничество между операторите на газопреносните системи на България, Румъния, Унгария, Словакия и Държавната претролна компания на Азербайджан. За да се удвои износа на газ от Азербайджан към Европейския съюз, също в края на април миналата година азерската Държавна петролна компания "Сукар" откри офис в София.
България и Азербайджан имат общ интерес и потенциал да изграждат не само енергийни, но и мултимодални транспортни коридори, които да свържат Европа и Азия и да преминат през Южен Кавказ.