Рашков: Прокуратурата съзнателно забавя разследването за "Хемус"
Прокурори обвиниха ГДБОП в натиск
Прокуратурата, ръководена от Иван Гешев, забавя хода на разследването на източване на пари, предназначени за строителството на магистрала "Хемус", защото то ще доведе до отговорни фактори, управлявали страната до април тази година.
Това мнение изрази пред БНР служебният министър на вътрешните работи Бойко Рашков, който е поканен да остане и в следващия редовен кабинет.
По-рано днес прокурори от Софийската градска прокуратура казаха, че ръководителят на Главната дирекция за борба с организираната престъпност е оказвал натиск на наблюдаващите прокурори да приемат предложение за сделка от първия задържан в разследването - Борислав Колев. Той е обвинен, че е изтеглил 53 млн. лв. в брой от сметки, обслужващи строителството на магистралата. Предложението на адвоката му било Колев да избегне наказателна отговорност, ако даде показания. Според прокуратурата обаче такива договорки са незаконни.
"Има сведения за лице, което е било в контакт с Колев, подписвало е документи в банката, то е видяло огромно количество пачки от по 100 лева. За услугата това лице и получило джип като награда. Установено е лицето", даде подробности от разследването Рашков. Според него установената обстановка се неглижира от прокуратурата като се изтъква на преден план епизод от професионалните спорове между разследващите и прокуратурата. министърът изрази недоумение как в хода на разговора, описан от прокуратурата, двама представители на НСБОП, разследващи престъплението, са оказвали натиск върху тримата присъстващи прокурори - "тоест двама работещи и трима надзираващи".
Това кара Рашков да подозира, че прокуратурата е съзнателно неактивна , защото по-нататъшното разследване ще доведе "до отговорни фактори в управлението на страната до април тази година". "Прокуратурата предпазва бившите управляващи от наказателна отговорност в много случаи", добави Рашков.
Той съобщи, че МВР работи по разследване е на други сходни случаи и в частност ремонтите на язовирите, за които са "отделени огромни пари от бюджета и до сегашния момент не се знае в чии джобове са попаднали". По думите му и в този случай е прилагана схема за източване, подобна на инхаус поръчките. Рашков каза, че има и други направления, в които се работи, свързани са с крупни суми и са разходвани с лека ръка, безотговорно и обобщи: "В нашата страна много се краде". Част от парите са отивали и зад граница, а Държавната агенция Национална сигурност не е разследвала данните от банките за теглени големи суми. "Ползван е механизъм за присвояване на големи финансови ресурси без какъвто и да е контрол, защото контролните органи са били подчинени на тези, които са движели подобни механизми", обобщи министърът