Разследват Доган за сделката за ТЕЦ Варна
Апелативна прокуратура в София (АП) отмени отказа на Софийска градска прокуратура (СГП) да се разследва продажбата на „ТЕЦ Варна“ ЕАД на фирма, контролирана от почетния председател на ДПС Ахмед Доган, съобщиха от Антикорупционен Фонд. Това се случва след жалба на сенатора в Чешкия парламент Лукаш Вагенкнехт.
Апелативна прокуратура постановява, че проверката на СГП е непълна и не е „даден отговор на всички изложени данни в сигнала на Вагенкнехт“. АП отменя постановлението за отказ за разследване на СГП като „неправилно и незаконосъобразно“ и връща преписката на СГП за изпълнение на дадените указания.
„Постановлението на Апелативна прокуратура потвърждава изложените в жалбата доводи, че СГП практически е неглижирала данните за сериозни нередности при продажбата, експлоатацията и осигуряването на студен резерв в случая ТЕЦ „Варна“, заявява адвокат Лора Георгиева.
Първият сигнал до прокуратурата и инж. Вагенкнехт е от ноември 2019 г. и алармира за съмнителни обстоятелства около продадената в края на 2017 г. „ТЕЦ Варна“ ЕАД. Тогава държавната чешка компания ЧЕЗ продава централата на малката фирма „Сигда“ ООД, собственост на децата на Данаил Папазов (министър на транспорта в правителството на Орешарски) без предишен опит в енергетиката. ЧЕЗ, инвестирала в централата най-малко 306 милиона евро, я продава на загуба - за 48 милиона евро, с 20 млн. евро кешови наличности и прилежащо пристанище със стратегическо значение - „Пристанище ТЕЦ Езерово“. Официалната причина за подозрително ниската продажна цена е лошото техническо състояние на централата и невъзможността ѝ да работи и носи печалба при спазване на екологичните норми.
Три месеца след продажбата, ТЕЦ Варна като с магия решава екологичните проблеми, които стоят в основата на спирането и продажбата ѝ. По публичните твърдения на ръководството ѝ тя вече притежава едни от най-добрите екологични показатели сред електроцентралите в България. В същото време, съгласно тръжна документация от 2019 г., изготвена от ръководството, най-модерният блок на централата е определен като „неуправляем“. Светкавично след смяната на собствеността, е започната и пристанищна дейност, като през август 2018 г. „Пристанище ТЕЦ Езерово“ е лицензирано и функциониращо пристанище.
Месеци след продажбата, свързаната с бившия транспортен министър и дългогодишен шеф на Пристанище Варна Данаил Папазов фирма „Сигда“ ООД, е придобита от почетния председател на ДПС Ахмед Доган. На 7 август 2018 г. Доган придобива 70% от капитала на „Сигда“ ООД срещу неизвестна цена. Малко след това топлоцентралата започва да получава милиони лева от българската държава, за да служи като „студен резерв“ на българската енергетика.
Видно и от Постановлението на Апелативна прокуратура, през 2016 г. и 2017 г. няколко проверки на място от Агенцията по приватизация, министърът на околната среда и водите, и министърът на енергетиката са установили, че към този момент централата не работи и не са предприети действия за екологизацията ѝ. В същото време, екологизацията на централата, в съответствие с европейското и национално законодателство е била задължително условие за експлоатацията ѝ.
В постановлението си АП потвърждава, че постановлението на по-долната инстанция оставя множество ключови неизяснени въпроси. Апелативна прокуратура е дала указания за разпит на собствениците на „Сигда“ ООД, както и на представител на ръководството на ЧЕЗ в България.
„Постановлението на АП за връщането на преписката по случая ТЕЦ „Варна“ в СГП отваря възможност българските граждани да получат отказаното им до този момент реално разследване на случай на съмнения за сериозни злоупотреби, свързани с евентуално укриване на данъци и пране на пари, при това с участие на видни политически личности като д-р Ахмед Доган, Данаил Папазов и техни близки родственици“, коментира Бойко Станкушев, директор на АКФ.