Рекорден брой царски орлета се излюпиха тази година в България

Новини
16:25 - 28 Октомври 2024
811
Рекорден брой царски орлета се излюпиха тази година в България

За рекорден брой излюпени царски орли в страната съобщава Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) - общо 48 малки на застрашения вид. Това е най-високият брой, регистриран от БДЗП за последните 25 години, откакто се провежда мониторинг.

През пролетта общо 40 двойки царски орли заеха гнездови територии, а 31 от двойките пристъпиха към гнездене. Рекорден е и броят на двойките, които успяха да отгледат по три малки – общо пет. Видът най-често отглежда по две малки, разказват от организацията. Тази година средният гнездови успех у нас – 1,55 малки на мътеща двойка, се доближава до този, регистриран в страни, например в Унгария, в които хранителната база на вида е по-богата и е предпоставка за по-висок успех в размножаването, поясняват също от БДЗП. В европейската част на Турция са регистрирани 55 заети територии и 49 мътещи двойки, добавят от дружеството.

Високите стойности на гнездовия успех на царския орел се дължат, както на дългогодишните природозащитни усилия, полагани за вида в България и Турция, така и на благоприятни природни фактори през годината - като добра хранителна база и подходящи метеорологични условия, обясняват от БДЗП.

Тракийската субпопулация на царските орли обхваща всички двойки, гнездящи в България и в европейската част на Турция. С численост от общо 95 известни заети територии в Тракия видът бавно се възстановява, но влиянието на смъртността от токов удар и отровни примамки, както и унищожаването на основните хранителните местообитания на вида – пасищата, остават основна заплаха за бъдещето му, коментират още от БДЗП.

Редовният мониторинг на гнездящите двойки царски орли в България е част от природозащитните дейности, които БДЗП извършва в рамките на „Зеленият пояс на Югоизточна България“, финансиран от Програмата за застрашени ландшафти (ELSP), посочват от природозащитната организация. 

По-рано днес бе съобщено за съвместна акция на БДЗП, Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив, община Куклен  и ученици от училище „Отец Паисий“ в Куклен, която е имала за цел да постави гнездилки и фотокапани, за да проследят навиците на защитен вид кукумявка в Белочерковския рид.