Революция в САЩ! Бандите на Тръмп вдигнаха оръжие (СНИМКИ)

Палят бунтовете в Телеграм, поддръжниците на бившия президент са готови на всичко

САЩ
11:30 - 05 Ноември 2024
14253
Революция в САЩ! Бандите на Тръмп вдигнаха оръжие (СНИМКИ)

Групи, подкрепящи бившия президент и кандидат за втори мандат в Белия дом Доналд Тръмп, наводниха социалните мрежи с послания, с които призовават за наблюдатели на изборите, за да бъдат готови да оспорват гласовете в районите, където спечели номинираната от демократите Камала Харис.

Появиха се снимки на въоръжени мъже, отстояващи правата като набират последователи за каузата. Други упорито разпространяват конспиративни теории и твърдят, че всичко, което не е победа на Тръмп на вота би било несправедливост, достойна за бунт, пише в. „Ню Йорк Таймс“.

„Бързо наближава денят, в който колебаенето вече няма да е възможно“, гласи публикация на Proud Boys („Гордите момчета“) крайнодясна организация от Охайо, която изигра важна роля в щурма срещу Капитолия на 6 януари 2021 г. „Или ще застанете със съпротивата, или ще коленичите и доброволно ще приемете игото на тиранията и потисничеството“, с плам обявяват те.

Повечето бунтарски послания се публикувани в Телеграм – слабо модерирана социална медийна платформа с близо един милиард потребители, която се превърна в сборен пункт за авторите на хаоса, който може да се разгърне в деня на изборите и след оповестяването на резултатите. Повече от други социални платформи Телеграм е основен инструмент в организирането на екстремистите, които знаят как да се координират в интернет за действия в реалния свят.

Анализ на „Ню Йорк Таймс“ на повече от милион съобщения в почти 50 канала на Телеграм с над 500 000 последователи разкри разрастващо се и взаимосвързано движение, насочено към това да постави под съмнение достоверността на резултата от президентските избори, да се намеси в процеса на гласуване и потенциално да оспори крайния изход. Почти всички изследвани канали са създадени след изборите през 2020 г., което подсказва нарастващото влияние и повишената сложност на движението, отхвърлящо резултатите от вота в САЩ.

„Ню Йорк Таймс“ е прегледал и съобщения, публикувани от групи за „честност на изборите“ в повече от 10 щата, включително т.нар. „колебаещи се“ като Пенсилвания, Джорджия, Уисконсин, Северна Каролина и Мичиган. Техните постове преобладаващо бълват дезинформация и теории на конспирацията, и включват изображения с насилие.

Повече от 4000 от въпросните публикации отиват и ​​по-далеч, като насърчават последователите към действие чрез присъствие на местни изборни митинги, присъединяване към протестни акции и финансови дарения. Постове на други десни групи призоват четящите ги да се готвят за насилие. Чрез тези призиви за действие се разширява крайния характер на посланията, които иначе са доста по-обрани в други медийни платформи.

В Ню Хемпшир например канал в Телеграм инструктира хората да оспорват лично резултатите от подадените по пощата или по друг от обичайния начин гласове. В Джорджия последователи на местен канал в Телеграм са призовани да присъстват на заседанията на избирателната комисия, за да искат ограничаване на неприсъственото гласуване. В Ню Мексико на хората е казано да наблюдават избирателните секции с камери, да подават жалби в полицията, ако е необходимо, и да бъдат готови да се „сражават докрай“.

„Ако някога сте се питали: „Какво мога да направя?“, сега е вашият шанс“, се казва в публикация от група, фокусирана върху щата Пенсилвания.

Катрин Кенили, бивш анализатор от полицейското управление на Ню Йорк, казва, че възгледите, споделени в Телеграм, не бива да се отхвърлят като размишления на маргинално малцинство, а трябва по-скоро да се приемат като предупреждение за това какво може да се случи в деня на изборите и след тях.

„Телеграм много често е основен инструмент в организирането на хората да вземат участие в дейност извън интернет“, обяснява Кенили, сега изследовател в Института за стратегически диалог - организация, която анализира социалните мрежи. Тя си спомни добре присъствието си на среща през 2022 г. на скептиците на изборите в щата Монтана, където участниците се учели един друг как да използват Телеграм. Сред по-екстремните движения платформата се използва „стратегически за радикализиране и набиране на хора“.

В свое изявление по темата Телеграм, чийто основател Павел Дуров беше арестуван във Франция през август по обвинения, свързани с разпространение на незаконен материал в мрежата, съобщи, че е засилил модерирането на съдържанието преди изборите. Компанията добавя, че ще си сътрудничи с властите за премахване на „престъпно съдържание“. „Телеграм не толерира съдържание, което насърчава към нарушаването на правните демократични процеси чрез насилие или унищожаване на имущество“, се посочва още в изявлението.

Телеграм изигра малка, но значима роля в изборите през 2020 г. като организиращ инструмент за планиращите атаката от 6 януари 2021 г. Днес влиянието му е по-голямо и потенциално по-зловещо, показва анализът на „Ню Йорк Таймс“.

Десните медийни канали публикуват поток от новини, мемета и дезинформация за предполагаеми нередности при гласуването. Въпросните постове след това се подхващат от други групи, които ги използват, за да твърдят, че демократите крадат изборите. Има и призиви към гражданите да се явят до урните и да наблюдават и докладват нередностите, дори да се бият, ако е необходимо.

Движението за „честност на изборите“ в Телеграм включва свободна мрежа от акаунти, посветени на „ревизия“ на вота и разширяване на теориите за изборни злоупотреби, като например фалшиви твърдения, че избирателните служители дават на републиканските избиратели попълнени с маркер бюлетини, които са несъвместими със сканиращите машини за гласуване.

Канал, фокусиран върху оспорване на изборните резултати в Ню Йорк, включва и обява за набиране на персонал от United Sovereign Americans (Обединени независими американци), която нарича себе си национална група за застъпничество за „валидността на изборите“. Един от нейните поддръжници е бивш прокурор от Пенсилвания, който защитаваше Тръмп по време на втората процедура по импийчмънт срещу него заради щурма от 6 януари.

Под изображение на Чичо Сам и дързък червен банер „НУЖДАЕМ СЕ ОТ ТЕБ!“, групата наскоро заяви, без каквито и да е достоверни доказателства, че списъците с избирателите от 2022 г. показват „милиони нередности“, които, когато бъдат игнорирани, са изборна измама“.

Друга група, която ревизира вота в Пенсилвания, предлага заплащане на наблюдателите на изборите, но само ако се явят в традиционна за демократите крепост, какъвто е окръг Алегени, близо до гр. Питсбърг. „Попълнете информацията си и ние ще се свържем с вас, за да ви обучим и подготвим за деня на изборите“, призовават авторите.

Друг канал в Телеграм, управляван от група, наречена People's Audit (Народен одит), публикува видео, което предлага „хипотетична ситуация, която е напълно възможна“, в която министерството на вътрешната сигурност използва шофьорските книжки на имигранти без документи, за да гласуват масово за кандидата за президент на Демократическата партия Камала Харис. „Да, те биха участвали в кражба на лични документи, намеса в избори и предателство, което се наказва със смърт“, е финалният надпис на видеото.

Много публикации, поставящи под съмнение надеждността на изборите, си проправиха път в каналите на екстремистки групи като Proud Boys , които предпочетоха Телеграм пред други платформи, след като бяха ограничени от Фейсбук, Инстаграм и X. Постовете твърдят, че отделните щати може да не са в състояние да съберат изцяло изборните резултати в нощта на вота и повтарят подвеждащи твърдения относно регистрационните номера на избирателите в Мичиган. В един видеоклип камион с флаг на Конфедерацията (от Гражданската война в САЩ) преследва деца имигранти с надпис, който гласи: „20 януари 2025: Тръмп полага клетва като президент. 21 януари 2025: Аз и „Гордите момчета“ започваме депортирането.“

През последните месеци много канали в Телеграм, управлявани от клонове на Proud Boys, отпразнуваха връщането към „нормалността“, включително вниманието, на което те очевидно се радват от страна на Тръмп и неговите съюзници. Посочват се например черно-жълтите вратовръзки и шапки (цветовете на "Гордите момчета"), носени от Тръмп и бившия водещ на Фокс Нюз Тъкър Карлсън по време на скорошното предизборно събитие в Медисън Скуеър Гардън в Ню Йорк.

На въпроса дали Тръмп е възнамерявал да изпрати сигнал с този свой жест, говорителка на кампанията му отрича със смях.  Карлсън не отговаря директно на призивите да коментира черно-жълтата окраска, но написа многозначително в X, че „Ню Йорк Таймс“ разпознават вратовръзката на Proud Boys като я видят“.

Съобщенията за набиране на персонал в публичните акаунти в Телеграм на различни клонове на „Гордите момчета“ се стремят да се възползват от опасностите от изборни измами, като често предполагат необходимост от насилие. Едно популярно изображение показва въоръжен мъж, носещ ски маска. „Свободните хора не се подчиняват на държавни служители“, пише там. Друго зове на битка с „левите демократи“, за да се върне Тръмп на президентския пост.