Рим не приема "Олимпико" да бъде прекръстен на "Паоло Роси"
Малко след годишнината от смъртта на легендарния Паоло Роси, депутати предложиха името на стадион "Олимпико" в Рим да бъде променено. И той да носи това на Златното момче, донесло на страната световната купа от Мондиал 1982 с паметния си хеттрик срещу Бразилия и гол на финала срещу Германия.
Идеята бързо набра подкрепа сред "хората с костюми" - шефове във федерацията, политици, а и президентът на ФИФА Джани Инфантино, казаха твърдо "за". Първият човек на световния футбол даде специално интервю по темата.
"Паолито си го е заслужил след всичко, което е направил за страната ни. Стадионът в Рим е храмът на футбола на Италия, защо да не носи името на такава легенда?"
Феновете обаче не са на същото мнение. "Какво общо има Паоло Роси с римския футбол, с Рома или Лацио", пита общински съветник в Туитър и създаде огромна полемика.
И наистина, чисто статистически погледнато - няма. Роси е играл за Комо, Виченца, Перуджа, Милан, Верона и, естествено, за Ювентус, с който става голяма звезда. Никога за римски тим.
Транспарант "Златно момче на Италия - да, но на нашия град - не", каза ясно позицията по темата на тифозите на Рома по време на мач от първенството.
На нея застана и председателят на олимпийския комитет на страната Джовани Малаго - кореняк римлянин, който има два аргумента "против".
"Днес "Олимпико е дом на Лацио и Рома, а италианският национален отбор играе и на други стадиони - каза той. - Не е редно да кръщаваме арената на два клуба, за които Роси никога не е играл, на него. Освен това "Олимпико" е символ на мощта на Рим като спортна столица, като домакин на олимпиади. Затова и носи това име."
Вдовицата на Роси - Федерика Капелети, реагира гневно в голямо интервю за "Гадзета дело спорт".
Тя говори за последните месеци на легендата, като коментира и темата за евентуалното преименуване на стадиона в негова чест.
"Да кажа, че съм изненадана от реакцията, е слабо. Аз съм в шок! Защо има съпротива срещу това стадионът в Рим да се казва "Паоло Роси"?
Нима Паолито не направи достатъчно за страната? Мислех, че той има народната любов и получавам доказателства за това където и да ида. Освен, очевидно, в столицата ни."
Всъщност, не е точно казано, че Роси няма нищо общо с Рома и Лацио. Особено с втория клуб.
Лацио е един от отборите, уличени в първия голям скандал с черно тото в Италия от 1979-80 г., когато се разкрива схема за уредени мачове в страната.
"Небесносините" от Рим са изхвърлени от Серия А, същото се случва и с Милан. Три клуба - Авелино, Перуджа и Болоня, са глобени и с отнети точки, но пък техни играчи "изгарят" с индивидуални санкции.
Един от тях е Паоло Роси, който играе в Перуджа и е наказан за три години извън футбола. Намалени са впоследствие на 2, като това му позволява да участва на въпросното световно първенство в Испания през 1982-ра.
Роси е арестуван, заедно с още 20-ина футболисти, като пет от тях са именно от Лацио, включително култовия Лионело Манфредония. Те са държани в предварителен арест, разпитвани и изправени пред съд именно в Рим, като получават сурови наказания да не играят футбол дълго време. Така че - не е като Паолито съвсем да няма нищо общо с Вечния град, погледнато от различен ъгъл.
В същото време авиокомпанията ITA Airways кръсти първия си самолет Airbus A320-216 EI-DTE, който боядиса изцяло в синьо, на Паоло Роси. В следващите месеци в такъв цвят ще са още няколко машини на компанията. И те ще носят имена на хора, символни за страната, които вече не са между живите.