Рубльов на 1/4-финал, след като спаси два мачбола

В изцяло американски осминафинал Бен Шелтън надигра Джей Джей Уулф

11:25 - 23 Януари 2023
1534

Поставеният под №5 в схемата на Откритото първенство на Австралия Андрей Рубльов се класира за четвъртфиналите на тенис турнира от Големия шлем в Мелбърн.

Руснакът трябваше да отрази два поредни мачбола, преди да надделее деветия Холгер Руне от Дания с 6:3, 3:6, 6:3, 4:6, 7:6(11:9) след 3:38 часа игра.

Двамата тенисисти си размениха по два сета, като който правеше пробив успешно го задържаше и печелеше частта.

В петата 19-годишният Руне постигна брейк за 3:1 и при 5:3 сервираше за победата. Рубльов обаче върна пробива на нула. В 12-ия гейм при свое подаване 25-годишният московчанин изоставаше с 15:40, но отрази двата мачбола с добри сервиси и вкара срещата в тайбрек.

В него датчанинът поведе с 5:0 точки и съперникът му изглеждаше уморен и неспособен на обрат. Но постепенно Рубльов се съвзе и изравни при 7:7, а после на свой ред стигна до два поредни мачпойнта при 9:7. Руне не се предаде и го отрази, но при третата възможност след удар на руснака топката се спря в лентата на мрежата и падна в полето на скандинавеца.

Рубльов приключи срещата с 58 печеливши удари (22 аса) при 37 непредизвикани дари (4 двойни). При Руне балансът беше 44-60.

В следващия кръг започналият професионалната си кариера в България Андрей очаква победителя от срещата между Новак Джокович и Алекс де Минор.

В друг, изцяло американски осминафинал, левичарят Бен Шелтън надигра Джей Джей Уулф с 6:7(5), 6:2, 6:7(4), 7:6(4), 6:2 след 3:51 минути игра.