Румъния обмисля въвеждането на таван на търговските надценки на храните
На нарушителите ще бъдат налогани сериозни глоби - до 5% от оборота
Румъния подготвя извънредна наредба, която слага таван на търговската надценка на хранителните стоки, пише специализираният сайт G4Food.ro. В обхвата на мярката ще влязат още и торове, пестициди, фуражи и друг вид селскостопански продукти.
Така стопанските субекти ще имат възможността да слагат отгоре между 5 и 50%, а на нарушителите ще бъдат наложени сериозни глоби - от 100 хиляди до 2 милиона леи (от 20 до 400 хиляди евро), или до 5% от оборота.
Мярката е част от действията на държавата за борба с прекомерното поскъпване, обясняват от правителството. Идеята идва по-малко от месец след друга изцяло потребителски насочена законова промяна, въвеждаща задължението на търговците да обозначават намаления обем на стоките, които продават.
Решението все още е в етап на обсъждане, като по темата е проведена работна среща през изминалата седмица. В следващите дни предстои и още една такава, съобщи министърът на земеделието Флорин Барбу.
От бъдещото действие на наредбата са освободени няколко категории стоки, а именно - органични продукти, бира и вино.
Също без въпросните ограничения ще продължат да действат стопанските субекти, които са със статута на производители.
Според предвидените текстове търговската надценка, прилагана кумулативно по цялата верига на дистрибуция, независимо от броя на участниците в нея, следва да е максимум 10% от покупната цена, към която се добавят разходите на дистрибутора. Прилаганата от търговеца надценка за продажби на дребно пък трябва да е в рамките на до 20% спрямо покупната цена.
За селскостопански и хранителни продукти, които влизат на територията на Румъния и за тях не са предвидени последващи процедури по преработка, а само пакетиране и подобни, търговската надценка е максимум 5% над покупната цена.
Според наредбата пускането на продукти в търговската мрежа ще се извършва само с представяне на доказателства относно размера на добавената търговска надценка. При препродажби между икономически оператори се извършва само с представяне на доказателства на стойността на кумулативната търговска добавка.
Действащите търговски договори имат срок до края на 2024 година да приведат противоречащите в тях параметри в съответствие.