Румен Радев: Българите ще потърсят сметка на властта
„Българите вече излизат от състоянието на хипноза след насажданата паника и все повече си задават въпроси: какво действително се случи около пандемията, какви са пораженията върху икономиката и какво влияние ще окажат на живота на хората, доколко и как могат да разчитат на държавата.”
Така президентът Румен Радев намекна, че гражданите ще потърсят сметка на управляващите за кризата и мерките, предприети от властта около коронавируса. Констатацията държавният глава направи на организирана от него дискусия, посветена на възможните социални и икономически решения на проблемите, съпътстващи пандемията.
„Липсват адекватни мерки срещу кризата и това ни изправя пред много по-дълбок проблем от възстановяването на прекъснати производства и услуги – задълбочаването на неравенството. Ако не успеем да овладеем тази тенденция, рискуваме дълбоки обществени разломи, рискуваме деградация, рискуваме растяща престъпност”, предупреди държавният глава.
Този път президентът не критикува директно правителството. Но посочи, че в условията на криза, най-важният фактор за справянето с нея е доверието на гражданите в институциите. „А едно управление се ползва с доверие, когато само взема решенията в интерес на гражданите, а не под обществен натиск и в резултат на пиар сметки. В тази връзка мога да кажа, че когато доверие има, когато се харчи прозрачно – не колко си дал, а къде, защо и как си харчил, когато решенията се взимат на базата на законите и конституцията, а не на определени хрумвания”, каза Радев.
Този път Радев остави критиките към кабинета „Борисов” на шефа на своя Стратегически съвет – бившият депутат Александър Маринов. Той обяви, че и до момента изпълнителната власт не е представила цялостен план за възстановяване на икономиката и другите сфери на обществения живот: „Действията са хаотични, импровизирани, непредвидими.” „Ако имаше глава в книгата на Гинес, посветена на коронавируса, България щеше да заеме подобаващо място в нея с обявени мерки, изтраяли 3 дни, 3 часа или 30 минути”, саркастично каза Маринов.
На срещата беше поканен и представител на извънпарламентарната дясна коалиция „Демократична България” – юристът Атанас Славов. „Забелязахме в първите седмици на извънредното положение една селективна репресивност – свръхактивност на прокуратурата, която се месеше в компетенциите на различни институции, но по-страшното – бяха избирателно налагани санкции на определени хора, представители на различни браншове и професии”, отбеляза Славов. По думите му няма промяна на ситуацията след 13 май: „Вместо връщане към принципите на правовата държава получаваме нормализация на извънредното положение.”