Русия и Иран актуализират договор за сътрудничество

Това обяви в Москва министърът на външните работи Мохамад Зариф

Свят
12:19 - 22 Юли 2020
2348
Русия и Иран актуализират договор за сътрудничество

Русия и Иран се договориха да актуализират сключения през 2001 г. Договор за сътрудничество между двете страни. Това обяви пред журналисти в Москва министърът на външните работи на Иран Мохамад Джавад Зариф, след като приключи преговорите с руския си колега Сергей Лавров.

"Двустранният ни договор, подписан на 12 март 2001 г., скоро ще навърши 20 години. Той автоматично ще бъде продължен за още пет години. Като ние се договорихме, че ще го актуализираме в зависимост от актуалната ситуация" - посочил Зариф, цитиран от ТАСС.

Той отбелязал, че заедно с колегата Лавров работят по нова версия на договора, която да влезе в сила, след изтичането на срока му на действие през 2021 година. След това споразумението ще бъде предоставено на парламентите, за да бъде ратифицирано. Външният министър на Иран отбелязал още, че отношенията между Русия и Иран са се развили много добре и той се надява, че положителната динамика ще се запази и в бъдеще.

Откакто договорът е подписан, президентът на Русия Владимир Путин е посетил Иран четири пъти (за първи път го прави на 16 октомври 2007 г.), президентът на Иран посещава Русия осем пъти (за първи път Мохамед Хатами пристига в Москва през март през 2001 г.), а сегашният президент Хасан Роухани посещава Русия пет пъти.

Зариф отбелязал, че сътрудничеството между Русия, Турция и Иран в рамките на Астанинския формат е единственият ефективен механизъм за регулиране на сирийския конфликт.

На общата пресконференция Сергей Лавров се обявил категорично против американското искане за продължаване на оръжейното ембарго срещу Иран след изтичането му през октомври 2020 година.

"Всякакви опити за използване на сегашната ситуация, за да се продължи сегашното ембарго и то да стане безсрочно, нямат никакви правни, политически и морални основания. Ще отбележа и че съответният текст в Резолюция 2231 не само беше внесен временно, но и бе включен като жест на добра воля от страна на Иран - като част, която няма никакво отношение към иранската ядрена програма като такава" - отбелязал Сергей Лавров.

Той направил този коментар, след като специалният пратеник на САЩ за Иран Брайън Хук обяви, че оръжейното ембарго върху Иран трябва да бъде удължено за неограничен период от време.

От своя страна Зариф добавил, че позицията на Москва в Международната агенция по атомна енергия и в Съвета за сигурност на ООН е насочена към спазване на Съвместния всеобхватен план за действие по иранската ядрена програма, а също така и за съхраняване на мира и сигурността.

Съвместният всеобхватен план за действия по иранската ядрена програма е приет преди пет години - на 14 юли 2015 г. - и по думите на Зариф доказвал, че с дипломация могат да се решат всякакви проблеми.

В хода на разговора била засегната и темата за Ирак. Зариф обърнал внимание, че Ирак може да се окаже с ключова роля за запазването на сигурността в Персийския залив.

"Иран винаги е приветствал съседите си, които са искали да разширят диалога си с него. За съжаление Саудитска Арабия не иска да има подобни отношения с нас" - посочил Зариф.

Той припомнил как на 23 септември 2019 г. президентът на Иран Хасан Роухани приканил страните от Персийския залив да подкрепят инициативата на Техеран по обезпечаване безопасността на корабоплаването в региона. На 25 септември той представил на сесия на Общото събрание на ООН проекта си "Мирна инициатива за Ормуз". Роухани обяснил, че целта е създаване на "коалиция, основана на принципите и задачите на ООН, на диалога и зачитането на суверенитета на другите държави, с признаване на международното законодателство, с отказ от агресия и от намеса във вътрешните работи на чуждите страни".