Русия изпадна в рецесия
На 8 ноември Централната банка прогнозира, че БВП ще се свие с 3,5% тази година
Икономиката на Русия навлезе в рецесия, тъй като брутният вътрешен продукт на страната се е свил с 4% през третото тримесечие на годината. Това показва предварителната оценка на националната статистическа агенция Росстат, съобщава "Франс прес".
4-процентно свиване на БВП имаше и през второто тримесечие, тъй като западните санкции са удар за икономиката на Русия.
4-процентният спад на икономическото производство между юли и септември обаче е по-малък от очакваното от много анализатори свиване от 4,5%.
Свиването се дължи на 22,6% спад в търговията на едро и 9,1% спад в търговията на дребно.
Същевременно строителството е нараснало с 6,7%, а селското стопанство - с 6,2%.
Рецесията обикновено се определя като две последователни тримесечия на икономическо свиване, а Русия за последно преживя техническа рецесия в края на 2020 г. и началото на 2021 г., когато светът преминаваше през пандемията от коронавирус.
Руската икономика се представи добре в началото на 2022 г. с 3,5% увеличение на БВП, но началото на офанзивата в Украйна предизвика вълна от санкции от страна на Запада.
Наложените ограничения върху износа и вноса, недостигът на персонал и проблемите с доставката на резервни части натовариха силно руската икономика.
На 8 ноември Централната банка прогнозира, че БВП ще се свие с 3,5% тази година.
Международният валутен фонд и Световната банка изчисляват съответно спад на руския БВП от 3,4% и 4,5%.
По данни на Росстат въпреки свиващата се икономика нивото на безработицата в Русия е 3,9% през септември.
През октомври Централната банка на Русия запази основната си лихва на 7,5%. За първи път от началото на военната офанзива в Украйна основният лихвен процент остава непроменен.
Централната банка не планира да промени лихвения процент до края на годината, което е знак за "адаптиране" към "новата реалност", заяви нейният управител Елвира Набиулина.
След като Русия беше засегната от западните санкции, банката драстично повиши основния лихвен процент от 9,5% а на 20% в опит да противодейства на инфлацията и да подкрепи рублата.