Руски рафинерии ограничават производството си заради наличните свръхзапаси
Продажбите на петролни продукти са под натиск от началото на март, купувачите избягват пазара
Големи руски петролни рафинерии съобщиха на Министерството на енергетиката, че очакват да направят по-дълбоки съкращения в тяхното производство през следващите седмици поради наличието на свръхзапаси след рязък спад на покупките на техни петролни продукти от страна на Европа, съобщава Ройтерс, цитирайки четири източника, запознати с въпроса.
Четирите най-големи рафинерии в страната - "Роснефт", "Сургутнефтегаз", "Лукойл" и "Газпром нефт" - бяха сред тези, които са повдигнали въпроса по време на среща с държавни служители миналия петък, казаха източниците на агенцията.
Допълнителни съкращения на производството в рафинериите ще бъдат направени в допълнение към планираните спирания заради поддръжка, добавиха също така източниците.
Ройтерс посочва, че на този етап от Министерството на енергетиката, "Роснефт", "Сургутнефтегаз", "Лукойл" и "Газпром нефт" са отказали да коментират информацията.
Kапацитетът за първично рафиниране на петрол в Русия през март се е увеличил повече от два пъти спрямо първоначалния план,
като е нараснал до 3,753 милиона тона, според данни на Refinitiv Eikon и изчисления на Ройтерс, най-голямото прекъсване на капацитета на рафинерия през март в историята.
Обемът на по-нататъшните съкращения на производството на рафинериите, които трябва да бъдат направени през април, не беше уточнен, но рафинериите очакват те да бъдат значително по-високи от 3,243 милиона тона, предложени в първоначалния план за пролетна поддръжка.
Въпреки че санкциите, наложени от Запада срещу Русия, не са насочени директно към енергийния сектор, проблемите с финансирането, корабоплаването и застраховането направиха руската енергия по-малко привлекателна за купувачите, посочва Ройтерс.
Продажбите на руски петролни продукти са под натиск от началото на март, тъй като купувачите избягват пазара, особено спот покупките.
Много товари през март с дизелово гориво, нафта, мазут и вакуумен газьол бяха отменени поради откази на търговците, оставяйки продуктите, съхранявани в цистерни и мотриси, и причинявайки задръствания и ограничена гъвкавост на корабоплаването.
Някои големи рафинерии, като завода в руския град Туапсе на "Роснефт" с капацитет от 240 000 барела на ден, спират дейността си от средата на март поради свръхзапаси.
Операторът на тръбопроводната мрежа "Транснефт" пък е ограничил приема на суров петрол в своята тръбопроводна система на фона на наличните свръхзапаси, съобщиха по-рано тази седмица източници на Ройтерс.