Руските войски обкръжиха Курахово от три страни

Украйна
09:24 - 12 Ноември 2024
2377
Руските войски обкръжиха Курахово от три страни

Руските войски са обградили Курахово от три страни и се намират само на три километра от центъра на града, пише "Индипендънт". Украинските въоръжени сили признават, че ако градът бъде напълно обкръжен, няма да могат да го удържат.

Град Курахово, на източния фронт на Украйна, е обкръжен от три страни, като руските войски са само на две мили (три километра) от разрушения център на града.

В града обаче остават между 700 и 1000 цивилни, повечето от които са принудени да живеят в мазета на многоетажни сгради, без течаща вода, отопление и електричество. Единственото място, където можете да зареждате телефони, е мазето на сградата, в която сега се помещава градската администрация.

Невъзможно е да се определи точният брой на хората, тъй като доброволци не са идвали в Курахово от средата на октомври.

Курахово е обстрелвано от артилерия и реактивни системи за залпов огън, хвърлят се авиобомби и се атакува от дронове.

Поради това градът се превърна в нещо като нов Бахмут, тъй като Русия продължава да натиска на запад, за да окупира целия Донбас. В петък Владимир Зеленски нарече ситуацията в Курахово и ключовия град Покровск „най-тежка“.

Унищожени са болница, училища, детски градини, пречиствателни станции, бежански център, поща, техникум и културен център. Артилерийски огън и дронове превръщат къщите в развалини, оставяйки въздуха гъст от дим навсякъде.

Според артилеристите от 33-та бригада, на Кураховския фронт те трябва да изстрелват около 50 снаряда всеки ден, което показва настъпването на критична фаза в настъпателните операции на руската армия, както и отчаяните опити на украинската бригада за да попречи на руските войски да обкръжат напълно града.

В Курахово все още остават местните власти, както и представители на полицията и местните сили за териториална отбрана.

Според шефа на полицията в Курахово Артьом Шчус, ако градът бъде обкръжен, вероятността да бъде защитен ще бъде малка.

„Не мисля, че това е възможно, особено предвид реалностите на съвременната война и модерните технологии. В този случай логистиката може да се поддържа само с помощта на дронове“, казва Артем Шчус.

Шчус нарича пътя за Курахово, по който стоят изгорели цивилни коли, „пътя на смъртта“ поради постоянните атаки на руски дронове. Петима цивилни бяха убити при опит да напуснат града.

Пътят на смъртта

Ако не бяха дейностите на групата за евакуация на „Белите ангели“, която включва местни полицаи и доброволци, доставките за града щяха да бъдат прекъснати. Членовете на групата оказват първа помощ на ранените и изнасят телата на загинали по време на обстрела и през цялото това време управляват единствения хранителен магазин, работещ в Курахово.

„Белите ангели“ носят жизненоважни доставки в града в бронирана машина, оборудвана с оборудване за електронна война - единственият начин да влезете в града. Освен това тези пътувания все още са изпълнени с риск.

„Без електронна война (т.е. заглушители), това е просто лотария. С електронната война все още имате шанс да оцелеете“, казва Шчус.

Единственият начин да напуснете града е да отидете с Белите ангели. Всеки ден, рискувайки живота си, те евакуират от шест до дванадесет души от различни части на града и близките села.

Въпреки факта, че децата трябваше да бъдат евакуирани по-рано, родителите им често ги криеха не само от бомбардировките, но и от служителите на реда. Сред основните задачи на Белите ангели е да намерят деца и да убедят родителите им да се евакуират.

Ако „белите ангели“ успеят да направят това и да измъкнат децата от мазетата, тогава мнозина често са шокирани да видят разрушения град, което означава, че не са излизали навън от доста време.

След като поставят бронежилетки и каски на децата, Белите ангели ги отвеждат до близкия град Константинопол, а оттам други доброволци ги отвеждат до пунктовете за регистрация на бежанци в областните центрове в Днепър или Запорожие.

„Непрекъснато евакуираме хора, буквално всеки ден сме оставили хора в Константинопол и днес трябва да отидем на други адреси“, обяснява Шчус.

На въпрос дали успяват да се адаптират към работа в такива тежки и опасни условия, полицейският началник изразява опасения, че обстоятелствата не могат да не влияят на членовете на евакуационния екип.

„Мисля, че вече не бих го нарекъл „адаптация“. Тук трябва да говорим за нездравословно състояние на духа, дори не знам как ще им се отрази всичко това в бъдеще ”, казва Шус. – Хората живеят в нечовешки условия и оцеляват с адреналин. Това са трудни условия на работа, но всички работят.