С мисъл за жегите догодина: Фандъкова откри "охладено" пространство в парк "Възраждане"
Очаква се над 2100 фиданки да бъдат засадени в градска среда
Борбата с климатичните проблеми и глобалното затопляне, което видяхме и това лято, изискват мерки към съществуващите пространства. Това беше и причината да приключим това пространство в прекрасния парк “Възраждане”. Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова пред журналисти, по време на откриването на новото "охладено" пространство в парка.
Това е проект, който правим с още седем общини, по линия на Норвежкия механизъм, а проектът се финансира от Националния доверителен екофонд, обясни Фандъкова. Тя допълни, че целта е в градското пространство да има зелени кътове, които да помагат на хората по време на горещините и в същото време да съчетава и възможности за събития. "Много се гордея с този парк, защото го започнахме от нищото, защитихме терените, които бяха подготвени и направихме редица различни проекти, като аквапарка и площадките за спортуване", каза кметът.
Очакваме засадените растения при амфитеатъра да направят естествена сянка, а докато това се случи, ще се използват тенти, обясни Фандъкова и допълни, че се надява хората да му се радват и да го пазят. Увеличаването на естествената зеленина е най-важната мярка, когато говорим за борба с климатичните промени и градския топлинен остров, посочи още кметът.
По думите на Фандъкова продължава програма за засаждане на дървета и този сезон се очаква над 2100 дървета да бъдат засадени в градска среда - по улиците, площадите и парковете. В училищата и детските градини над 600 нови дървета ще бъдат засадени, а общо за годината, заедно с пролетния сезон, ще бъдат засадени над 4100 дървета, посочи столичният кмет.
Следващата седмица започва залесяването на новата гора на София, заяви Фандъкова и обясни, че първата такава вече е факт, с дървета, които могат да пазят града от замърсяване. Кметът посочи, че тази година ще започнат и още едно ново пространство в с. Бусманци, където ще бъдат залесени общински райони. Целта е да се направи пояс около града, който ще подобрява качеството на въздуха, обясни Фандъкова.
Заместник-кметът на направление „Зелена система, екология и земеползване“ към Столичната община Десислава Билева обясни, че планът за устойчива енергия и климат, който е приет до 2030 г., работи много ефективно. Именно това е една част от мерките, която реализирахме, посочи още Билева. Тя допълни, че пространството в амфитеатъра на парк "Възраждане" се нарича синьо-зелена акупунктура т.е. природно базирани решения. Благодарение на растителността облагородяваме едно място, което беше неизползваемо, посочи зам.-кметът и допълни, че преди това амфитеатърът е бил топлинен остров.