С новия японски император идва епохата „Рейва“
Нарухито сяда на трона на баща си Акихито на 1 май, получава огледало, сабя и тайнствено бижу
В полунощ на 1 май Япония ще се сбогува с епохата хейсей и със сядането на император Нарухито на трона ще навлезе в нов период – Рейва, което означава „красива хармония“. Името е известно от близо месец – на 1 април правителството в Токио тържествено нарече така ерата на новия император, след като баща му, 85-годишният Акихито, реши да се оттегли и стана първият абдикирал японски монарх от 200 години насам.
Именуването на годините, през които управлява един микадо (старинната титла на императора), е древна традиция в Страната на изгряващото слънце. Казва се генго, има и символичен, и практически смисъл, влияе върху настроенията и нагласите на народа, отбелязва се на монети, календари, вестници и официални документи.
Новата ера е не само календарна, говори и за типичните черти на времето си също както “викторианската епоха”, или “поколението на 60-те” за западния свят. В Япония например използват израза “децата хейсей”.
Рейва има няколко значения, специалистите я разчитат като “прекрасна или красива хармония”, “радостно съгласие и мир”, но и като “ред”, “закон” и “команда”. Затова и тълкуванията са различни. Изписва се с два китайски йероглифа, много от които се използват в комбинация с японската писменост. Китайското влияние върху японската култура е от векове.
Сега за първи път думата се взема от японската, а не от китайската литература. Тя е избрана от антологията Маниошу – японска поетична сбирка от VIII век, която възпява напъпилите сливови дръвчета след люта зима.
“Новата епоха рейва въплъщава дългогодишната история на императорското семейство, стабилността на държавата и щастието на народа - обяви премиерът Шиндзо Абе. – Като красивите сливови цветове, възвестяващи пролетта, всеки японец може да отгледа своя цвят на надеждата за утрешния ден”, каза той.
Но според коментатори фактът, че за първи път името е с японски произход и значи също “ред” и “заповед”, отразява шовинистичните нагласи на дясното правителство, което подкрепя национализма и засилването на военната мощ на Токио, пише “Ню Йорк таймс”.
Макар че названието на епохата бележи управлението на монарха, той няма пръст в избора му. Определя го правителството по съвет на 9-има експерти по история, литература, китайски класически текстове и други специалисти. Техните личности по принцип остават скрити, но този път се разбра, че сред консултантите са нобелистът – изследовател на стволовите клетки, Шиния Яманака и писателката Марико Хаяши.
В миналото названията на ерите са се сменяли не само със всеки микадо, но и след важни исторически и обществени промени и природни катаклизми. Името на периода ансей на император Комей (1846 - 1867 г.) например е избрано след опустошителни бедствия и пожар в двореца. То означава “спокойно управление” и е било призвано да извести настъпването на нов мирен период.
Имената на епохите имат и политически подтекст. Ерата шоуа на дядото на Нарухито – Хирохито (1926-1989), се превежда като “сияйна Япония” и обхваща времето на японския милитаризъм, когато имперските войски под знамето на изгряващото слънце воюват със съседите си. Затова периодът е известен и като шоуа национализъм. Парадоксално шоуа означава още “бляскав мир и хармония”, а страната се впуска в пагубни битки и търпи пълно поражение през Втората световна война.
Щом новият властелин, 59-годишният Нарухито, стане 126-и император на най-старата действаща монархия в света, приключва ерата на баща му хейсей, превеждана като “повсеместен мир”. Акихито се хвали, че тя е преминала без войни и страната се е радвала на спокойствие и разбирателство. Но тази ера е белязана и с икономическа стагнация, спекулативен бум, гибелни земетресения, цунами, ядрени аварии, припомнят наблюдателите.
На 30 април Япония ще стане свидетел на първата абдикация на император от над 200 години. Церемонията по абдикацита в този ден ще продължи едва 10 минути, като по време на нея ще бъдат спазени няколко традици и ритуали, отбелязва Франс прес.
Тя ще започне в 17 ч. местно време (8 ч. по Гринуич) в най-величествената зала на императорския дворец в Токио, с площ 370 квадратни метра, с бляскав паркет от зелкова и със стени, украсени с мотиви, напомнящи борови иглички. Залата е известна като Боровата зала.
На церемонията по традиция императорът поверява на приемника си три драгоценности. Твърди се, че те са дарени на императорската династия от богинята на слънцето Аматерасу. Трите драгоценности са - огледало, сабя и пазено в тайна бижу. Притежанието на трите драгоценности е смятано за съществено доказателство за легитимността на императора. На самата церемонията се донасят само бижуто и сабята, затворени в техните ковчежета, а огледалото "не напуска" мястото в двореца, на което е съхранявано. По принцип не съществуват снимки на трите съкровища.
На церемонията на 30 април ще присъстват 300 души - членове на императорското семейство, на правителството и на парламента, на съдебната власт, на местните власти, както и съпругите на почетните гости. Японският премиер Шиндзо Абе ще произнесе реч. После ще говори Акихито за последен път в качеството си на император.
В полунощ местно време на 30 април срещу 1 май (15 ч. по Гринуич на 30 април) император става Нарухито.
На самия 1 май ще има церемония в две части. В 10,30 ч. местно време в Боровата зала ще бъдат донесени сабята и бижуто, които са сред трите драгоценности, утвърждаващи легитимността на императора. Ще бъдат донесени и кралските печати. Всичко това ще бъде връчено на новия император Нарухито. Самият император няма да говори в тази първа част на церемонията, на която жени не присъстват.
Малко след това ще протече втората ритуална част от церемонията, по време на която Нарухито ще произнесе първата си реч като император.
На 4 май новият император ще приветства народа от балкона на императорския дворец.
По време на тези церемонии членовете на императорското семейство ще бъдат облечени в западен стил - костюм с фрак и дълги рокли, посочва Франс прес. Едва през есента император Нарухито и съпругата му Масако ще облекат традиционни одежди, когато на 22 октомври интронизацията на императора ще бъде отпразнувана пищно в присъствието на 2500 гости от Япония и чужбина. Сред тях ще има много държавни глави. После ще има парад в центъра на Токио.
Акихито беше император в продължение на 30 години и пет месеца. В средата на 2016 г. той каза, че иска да абдикира, защото не може повече да изпълнява задачите си на император заради напредващата си възраст (сега 85 години) и заради влошеното здраве. Датата на абдикацията и всичко, свързано с това събитие, беше решено от правителството.
Новият император е роден на 23 февруари 1960 г., а съпругата му - Масако през 1963 г. Двойката, оженила се през 1993 г., има една дъщеря - принцеса Аико, родена през 2001 г.
Престолонаследникът на Япония принц Нарухито и съпругата му Масако ще бъдат императорска двойка пионер в много отношения: университетско образование, владеене на чужди езици и дългогодишен опит от пребиваване в чужбина, по време на което Нарухито дори е перял сам дрехите си.
Докато двамата се готвят да изградят своите образи като император и императрица на Япония, има големи надежди, че те едновременно ще придадат на институцията по-международен характер и ще я направят по-близка до живота на обикновените японци.
"Мисля, че за това най-ново поколение членове на императорското семейство има възможности да застане зад каузи с малко по-широк обхват", каза Шихоко Гото, анализатор от Центъра "Уилсън", споменавайки дипломатическата кариера на 55-годишната Масако. "Те имат уникален жизнен опит и смятам, че имат интерес, а и набор от умения, да бъдат по-ангажирани", добави тя, отбелязвайки колко далеч е стигнало императорското семейство след Втората световна война, когато император Хирохито е бил възприеман като бог. Император Акихито и императрица Мичико се обръщаха към обикновените хора, по-специално за да ги утешават след бедствия.
Въпреки че 59-годишният Нарухито възнамерява да продължи делото на своите родители, той казва също, че монархията трябва да се приспособява. Според наблюдатели това може да означава да говори повече и да протяга ръка към повече хора, за да повиши стойността на семейството като част от японската идентичност.
"Предвид епохата, в която живеем, императорското семейство трябва да използва неща като социалните мрежи, за да изразява своето мнение до известна степен", заяви Рика Каяма, психиатър и автор на книга за жените от императорското семейство. "Ако не с думи, то със снимки в "Инстаграм"", добави тя и отбеляза, че в чужбина Нарухито е позирал за селфита с минувачи, а Масако по-конкретно може да има какво да каже.
В посланията си за рождени дени Масако често изразява загриженост за бедните и проблемните деца. Това навежда на мисълта, че тя ще преследва именно тези каузи.
Нарухито, който е изучавал речния транспорт през Средновековието, се интересува от водни въпроси и консервация. Той е намеквал, че може да се заеме и с промените в климата.
Акихито, който на 23 декември 2018 г. навърши 85 години, претърпя сърдечна операция и се лекува от рак на простатата, а сега носи и слухов апарат. През 2016 г. той каза, че се страхува, че възрастта може да му попречи да изпълнява своите задължения.
Акихито често призоваваше Япония да помни страданията по време на Втората световна война - изказвания, които през последните години привличат голямо внимание, тъй като премиерът Шиндзо Абе изглежда настоява за по-малко извинителен тон.
На 15 август 2015 г., на 70-ата годишнината от края на войната, Акихито се отклони от официалното изявление, за да изрази "дълбоко разкаяние". Предишния ден Абе каза, че изпитва "печал в крайна степен", но допълни, че бъдещите поколения не бива да продължават да се извиняват.
През 2011 г. Акихито предприе безпрецедентната стъпка да се обърне към нацията в телевизионно изявление след земетресението и цунамито, отнели живота на близо 20 000 души и предизвикали най-тежката ядрена криза в света от 25 години. Акихито коленичи, за да говори с евакуирани хора, а Мичико прегърна жени, изгубили домовете си.