Само в Lupa.bg: БГ милионери инвестират в бункери

Подземният частен L-1000 е черешката на тортата, намира се край София и предлага швейцарско качество

У нас
18:30 - 25 Юли 2025
8710
Само в Lupa.bg: БГ милионери инвестират в бункери

Нова мания сред родните богаташи набира скорост. Милионерите влагат парите са в бункери. Дали това е поредната глезотия или е умен ход с оглед на времената, в които живеем е това. Темата със сигурността става все по-актуална за много хора с възможности в България предвид сложната геополитическа обстановка.

Богатите нашенци, които планират да се подсигурят при евентулна ескалация на войната, не са никак малко, научи Lupa.bg. България е потенциална цел за Русия като член на НАТО, ако ситуацията в Украйна стане напечена. 

L-1000 е първият по рода си частен подземен бункер на територията на България, разкриха от компания, който върти интересния бизнес.

Бункерът се намира на стратегическа локация, близо до София, и разполага с всичко необходимо, за да сте сигурни и спокойни, че във всеки един момент семейството ви и хората, които обичате, ще бъдат защитени, разкриха пред Lupa.bg.

Клиентите получават ВИП обслужване - показва им се подробно интериора, подготвени са и клипове на това, което се предлага.

Стандартът за качество е швейцарски, но цената не е посочена. Тя варира според екстрите, които иска клиентът, а хората с пари не си играят.

Бомбоубежищата в България са общо 634. Това стана ясно неотдавна от отговор на вътрешния министър Даниел Митов на въпрос на депутата от ПП-ДБ Елисавета Белобрадова, която се интересува от тяхното състояние и капацитет. Белобрадова беше задала подобно питане и на военния министър Атанас Запрянов.

От ведомството обаче отговориха, че изпълняват задачи по защита на националния суверенитет, но контролът по поддръжката на т.нар. колективни средства за защита (КСЗ) – скривалища и противорадиационни укрития, е в ръцете на МВР. По-специално на пожарната. Затова Белобрадова пренасочи въпроса си към Митов. 

На свой ред Митов изтъква, че редът за изграждането и използването на тези защитни съоръжения се определя в наредба от 2009 г., която е изменяна само веднъж – през 2013 г. Отговорността за техническото им състояние, готовността за ползване и разходите за поддръжка са за сметка на кметовете по места, както и на ведомствата, на които са предоставени за управление такива съоръжения.

Пожарната обаче осъществява контрол два пъти в годината, като проверява конструкцията, оборудването, общата херметизация, температурния и влажностен режим, цялата документация. Ако има пропуски, се дават предписания и те следва да се изпълнят в определен срок. 

Така всички тези скривалища имат капацитет за 165 201 души. Разделени са в 4 категории. В първата попадат тези бомбоубежища, които са в добро състояния и могат да се ползват веднага. В тази хипотеза обаче са само 30 на брой и могат да поберат в себе си 11 303 души. Във втората категория са укритията, които са в задоволително състояние и биха могли да се преведат в годност за кратък срок – за около седмица.

Такива са около 231 и капацитетът им е за 58 878 души. На трето място са 210 скривалища, които са в лошо състояние, които биха могли да се ползват след ремонт. Те биха сместили 45 434 души.

Отделно от тях са други 163 бомбоубежища, които са неизползваеми. Именно те попадат и в четвъртата категория, защото, за да бъдат възстановени, ще са нужни сериозни средства и обемни строително-монтажни дейности.

Те са с капацитет за 49 587 души. От МВР отбелязват още, че в тези данни не е включен капацитетът, който може да осигури метрото в София, подземните гаражи на редица производствени и обществени сгради, каквито са моловете например, тунели, подлези и други.

Именно малкият капацитет отваря вратите за бизнеса с бункери, които са хит сред богатите българи в последните месеци. А в тази практика не сме новатори.

Швеция е държавата с най-много бункери в света - общо 64 000, които могат да поберат около 7 милиона души. Скандинавската страна - съседка на Русия, където властите многократно са предупреждавали, че трябва да се подготви за опасността от война, обяви инвестиция от 100 млн. крони (10 млн. долара) за проверка и обновяване на своите убежища за гражданска отбрана.

След присъединяването на Швеция към НАТО през март миналата година, нейната Агенция за граждански извънредни ситуации (MSB) засили проверките на укритията, някои от които са достатъчно големи, за да поберат хиляди хора наведнъж.
 
MSB съобщи, че е започнала мащабен проект за модернизиране на ядрените убежища, задача, която очаква да отнеме „две до три години“.

Досега е започнала работата по 25 от 80-те особено големи укрития, обяви службата.