Сърбия гласува за отстраняването на Русия от Съвета по правата на човека

Русия
14:12 - 08 Април 2022
1822
Сърбия гласува за отстраняването на Русия от Съвета по правата на човека

Сърбия гласува за отстраняването на Русия от Съвета по правата на човека в ООН и това показва радикален обрат от водената балансирана политика от президента Александър Вучич и правителството, заяви председателят на Демократическата партия на Сърбия Милош Йованович, цитиран от агенция ФоНет.

Според оценката му "с новото скандално решение на управляващите, с което те, противно на волята на мнозинството граждани, нарежда Сърбия на страната на неприятелските на Русия държави, нанася неизмерими вреди на държавните и националните интереси".

"Забиването на нож в гърба на приятелска държава, която защитава в Съвета за сигурност на ООН териториалната цялост на Сърбия и й осигурява енергийна стабилност, не може да се тълкува като необмисленост, а като решение с добре изчислени последици", каза Йованович.

Анализаторът Владе Радулович посочва на свой ред, че Русия няма да остави без последствия гласуването на Сърбия, особено ако се стигне до по-нататъшни и по-конкретни ходове спрямо Руската федерация, съобщава вестник Данас. Това би поставило въпроса за енергетиката и Сръбската петролна компания НИС, 51 процента от която е собственост на Газпромнефт, каза той.

Радулович отбелязва силните връзки на Русия с крайнодесни и екстремистки организации в Сърбия, които в случай на необходимост може да бъдат използвани като механизъм за предизвикване на протести, безредици и конфликти. Във връзка с мнението на проруски сръбски личности, че като последица от гласуването Русия може да прекрати подкрепата си за Сърбия предимно по въпроса за Косово, той посочва, че и Китай има право на вето в Съвета да сигурност на ООН, който през годините по-често от Русия е бил на страната на СР Югославия или Сърбия.

Общо 93 държави, сред които западнобалканските Сърбия, Черна гора и Босна и Херцеговина, гласуваха за отстраняване на Русия от Съвета по правата на човека в ООН.