САЩ хвърлят Индия срещу Китай, за да запазят доминацията си

Стратегията е одобрена от президента Доналд Тръмп през февруари 2018 г.

Свят
12:25 - 13 Януари 2021
1706
САЩ хвърлят Индия срещу Китай, за да запазят доминацията си

Администрацията на Доналд Тръмп разсекрети стратегията си за запазване доминацията си над Китай. Стратегията се фокусира върху ускоряване възхода на Индия като противотежест на Пекин и способността да защити Тайван от атака, информира "Блумбърг".

Съветникът на Белия дом за националната сигурност Робърт О'Брайън обяви публикуването на документа, озаглавен "Стратегическата рамка на САЩ за Индо-Пасифика". Стратегията е одобрена от президента на САЩ Доналд Тръмп през февруари 2018 г. Вашингтон се ангажира да "запази Индо-Пасифика свободен и отворен за дълго време в бъдеще", отбелязва О'Брайън.

Документът излага визията за региона, в който Северна Корея повече не представлява заплаха, Индия преобладава в Южна Азия и САЩ работят с партньорите си по света за съпротива срещу китайските действия, които подкопават суверенитета чрез натиск.

Стратегията е публикувана седмица преди Джо Байдън да встъпи в длъжност, което повдига въпроси около мотива. Действията на администрацията на Тръмп за сдържане на Китай в Азия като цяло се радва на подкрепата и на двете партии в САЩ. Представители от екипа на Байдън говорят за необходимостта да работят по-тясно със съюзниците и партньорите си срещу Китай, което също е ключова част от стратегията и конкретно засилване на връзките в сигурността с Австралия, Япония и Индия.

Ключови моменти в доклада:

Китай

Китай се опитва да разбие организираните от САЩ съюзи и партньорство в региона. Азиатската държава ще се възползва от вакуума и възможностите в резултат отслабването на връзките.

Пекин се опитва да доминира в развитието на технологии, включително изкуствен интелект и биогенетика, използвано в полза на авторитаризма. Китайска доминация в тези технологии представлява огромно предизвикателство пред свободните общества.

Китай ще действа още по-агресивно, за да завърши обединението с Тайван.

Трябва да се предприемат действия срещу хищническите икономически практики на Китай, които засягат конкуренцията и подкопават американската икономическа конкурентоспособност. Пекин се опитва да превърне Китайската комунистическа партия в хегемон в икономиката през XXI век.

Изграждане на международен консенсус, че индустриалните политики и нелоялните търговски практики на Китай вредят на световната търговска система.

САЩ ще работят в тясно сътрудничество с партньорите си за предотвратяване Китай да се сдобие с военни и стратегически способности.

Индия

Индия е предпочитаният партньор на САЩ в сферата на сигурността. Двете държави ще си сътрудничат за запазване на морската сигурност и противопоставяне на влиянието на Китай в Южна и Югоизточна Азия, както и в други региони.

Индия остава водеща държава в Южна Азия и поема водеща роля в поддържането на сигурността в Индийския океан.

Ускоряване възхода на Индия и възможностите й да служи като гарант за сигурност.

Укрепване на възможностите на партньори в Южна Азия като Малдивите, Бангладеш и Шри Ланка, които ще допринесат за свободен и отворен ред.

Тайван

Изготвяне и прилагане на стратегия за отбрана при нападение на Китай.

Възможност на Тайван да разработи ефективна асиметрична стратегия и възможности за отбрана, които ще й помогнат да укрепи сигурността си, да се противопостави на натиск и да покаже гъвкавост при сблъсък с Китай.

Северна Корея

Убеждаване на режима на Ким, че единственият път да оцелее е да се откаже от ядрените си оръжия.

Увеличаване на натиска върху Пхенян с използване на икономически, дипломатически, военни, разузнавателни, информационни и други инструменти за възпрепятстване програмата на КНДР за създаване на оръжия за масово унищожение. Блокиране на паричните потоци, отслабване на режима и поставяне на условия за преговори, които трябва да доведат до ядрено разоръжаване на азиатската държава.

Подпомагане на Южна Корея и Япония да имат преимущество по отношение на конвенционалните оръжия. Посредничество за сближаване на Токио и Сеул.

Югоизточна Азия

Насърчаване и подсилване на Югоизточна Азия да действа единно по ключови въпроси.

Насърчаване на интегриран модел за икономическо развитие като алтернатива на китайската инициатива "Един пояс - един път".