САЩ инвестират $6,9 млрд. в оръжие за България, Украйна и Япония

Топ
11:36 - 02 Октомври 2024
908
САЩ инвестират $6,9 млрд. в оръжие за България, Украйна и Япония

САЩ инвестират 6,9 млрд. долара в производство на бомби за Украйна, Япония и България. Уебсайтът на Пентагона публикува съобщение за поръчка, която ще се изпълнява от "Боинг" в завода на фирмата в Сейнт Луис, Мисури. 

Според оскъдната информация става дума за неопределено количество ракети и бомби, които трябва да бъдат произведени до края на 2035 г. Изрично пише, че този договор включва външни военни продажби (FMS) за Япония, България и Украйна, като не се посочва нито количество, нито цената. Очевидно част от оръжието е и за самите САЩ, съобщава "Сега". 

Може да се предположи, че въоръжението е за самолети, защото договорът е в раздела за военно-въздушните сили. По всичко личи, че специално за България, ракетите и бомбите ще са за новите F-16.

България купува от САЩ в момента по отделни договори не само изтребители, но и бронирани машини "Страйкър", както и ракети "Джавелин" (Javelin FGM-148F).

16-те български изтребители F-16 се произвеждат в специално построен за целта завод в Грийнвийл, Южна Королина. На същото място Lockheed Martin изпълнява поръчки за общо 128 броя F-16 Block 70/72 на пет държави. Бахрейн стана стартов клиент с 16 машини, следван от Словакия с поръчка за 14, България е трета с 8 машини, след което Тайван поръча 66, а Мароко 24.

През 2019 г. тогавашното българско правителство - третият кабинет "Борисов",  плати 1,3 млрд.долара или около 2,2 млрд.лв по договор между САЩ и България за производството и придобиването на осем самолета F-16 Блок 70 (шест едноместни и два двуместни самолета). Пакетът включва обучение на пилоти и наземни екипажи, логистика, помощно оборудване и военна техника.

През април 2020 г. бе обявен договор между Lockheed Martin („Локхийд Мартин“) и ВВС на САЩ за възлагане на договора за производство на самолетите F-16 Block 70. Това се считаше за началото на процеса и за него беше обявено на официалната страница на Пентагона.

Според междуправителствения договор първите два самолета трябваше да бъдат доставени в средата на 2023 г., а последните два през първото тримесечие на 2024 г. Още през 2021 г. за първи път се появиха публикации за забавяне с няколко месеца на доставката за Бахрейн. Тогава бе обявено, че проблемът е свързан с доставката на един елемент от конструкцията, който се произвежда от подизпълнител, разположен извън САЩ, а като причина се посочваше пандемията.