САЩ налагат санкции на грузинските управляващи

Вашингтон заплаши с ескалация, ако лидерите не преразгледат действията си

Новини
22:14 - 06 Юни 2024
2681
САЩ налагат санкции на грузинските управляващи

Съединените щати налагат визови ограничения на десетки души, обвинени в подкопаване на демокрацията в Грузия.

Това съобщи говорителят на Държавния департамент Матю Милър, цитиран от "Ройтерс".

Сред тях са членове на управляващата партия "Грузинска мечта".

Милър заяви, че Вашингтон се надява лидерите на Грузия да преразгледат действията си. Ако не го направят, той предупреди, че САЩ са готови да предприемат допълнителни действия.

Припомняме, че председателят на парламента на Грузия подписа закона за "чуждестранните агенти", с което той влезе в сила.

Въпросният законопроект предизвика политическа криза в страната и беше остро критикуван от нейните западни съюзници.

Спорът около закона е тест за това дали Грузия - в продължение на три десетилетия сред по-прозападните държави наследници на Съветския съюз - ще запази западната си ориентация, или ще се сближи с Русия.

Председателят на парламента Шалва Папуашвили подписа законопроекта, след като депутатите гласуваха миналата седмица за преодоляване на ветото на президента Саломе Зурабишвили.

Законодателството изисква организациите, които получават повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като "агенти на чуждестранно влияние" и въвежда глоби за нарушения.

Повече от месец противниците на законопроекта организираха едни от най-големите протести в Грузия след независимостта от Москва през 1991 г., когато се разпадна Съветският съюз.

Група грузински неправителствени организации заявиха, че ще оспорят законодателството в конституционния съд и подготвят жалба до Европейския съд по правата на човека.

САЩ, Европейският съюз и Великобритания разкритикуваха законопроекта. Грузинските опозиционни групи го наричат ​​"руския закон" и твърдят, че той следва модела на руското законодателство, използвано срещу противниците на президента Владимир Путин.

След като президентското вето беше отхвърлено
Русия не се радва на популярност сред голяма част от грузинците заради подкрепата си за отцепническите региони Абхазия и Южна Осетия, като общественото мнение като цяло е в подкрепа на членството в ЕС и НАТО. Русия победи Грузия в петдневна война през 2008 г.

Вашингтон заплаши да санкционира грузински служители, които са гласували за законопроекта. Правителството на Грузия обвини западните страни в изнудване и заяви, че законът е необходим, за да предотврати въвличането на Грузия в нова война с Русия.

Русия отрича да има каквато и да е роля в подкрепата на законопроекта, който защитава от критиките на Запада.