САЩ обмислят нови санкции срещу руската петролна търговия

Ако бъдат приложени, новите мерки могат да предизвикат поскъпване на горивата

САЩ
11:20 - 11 Декември 2024
588
САЩ обмислят нови санкции срещу руската петролна търговия

Администрацията на президента Джо Байдън разглежда възможността за налагане на по-строги санкции срещу руската петролна индустрия, целящи допълнително да ограничат финансовите ресурси на Кремъл. Новите мерки се обсъждат броени седмици преди Доналд Тръмп да встъпи в длъжност като президент на САЩ, съобщават източници, запознати с темата, пред Блумбърг.

Обсъжданите санкции могат да засегнат износа на руски петрол и търговията с танкерния флот, използван за транспортирането му. Ходът е насочен към затягане на икономическия натиск върху Русия, като целта е да се предостави на Украйна по-добра позиция за преговори за прекратяване на войната.

Администрацията на Байдън преди това се въздържаше от налагане на подобни санкции поради опасения, че те могат да доведат до поскъпване на енергията. Сега обаче, с намаляването на цените на петрола и изобилието на пазара, Белият дом разглежда по-агресивни действия.

Планираните ограничения включват мерки срещу т.нар. "сенчест флот" от танкери, които транспортират руски петрол, като подобни санкции се подготвят и от Европейския съюз. Новите санкции ще надграждат досегашния таван на цените на руския петрол, наложен от Групата на седемте (Г-7) през 2022 г., който се оказа с ограничено въздействие.

Ако бъдат приложени, новите мерки могат да предизвикат поскъпване на петрола, което да доведе до глобални икономически затруднения. Също така, те могат да изострят напрежението с големи потребители на руски петрол като Китай и Индия, както и с партньори на САЩ, които зависят от руските енергийни ресурси.

Последният ход ще последва ограниченията, които САЩ наложиха миналия месец на "Газпромбанк", последната голяма руска финансова институция, която беше освободена от санкции. Преди това администрацията на Байдън реши да не налага санкции срещу банката, която европейските нации използват, за да плащат за газа, който все още купуват от Русия, от страх да не предизвика сътресения на световните стокови пазари.

Унгария, както и други страни, които разчитат на вноса на руски газ, вече предупредиха, че решението на САЩ представлява потенциален риск за енергийната сигурност. Турция също поиска отстъпки от санкциите.

С наближаването на встъпването в длъжност на Тръмп, който е заявявал, че ще се стреми към бързо прекратяване на войната в Украйна, администрацията на Байдън цели да укрепи финансовата позиция на Киев преди евентуални преговори с Русия. В същото време, Тръмп може да отмени част от мерките, ако сметне, че те водят до нежелано поскъпване на енергията.