САЩ пратиха военен кораб през Тайванския проток

Вчера Китай обвини Вашингтон в подкопаването на глобалната стабилност

Свят
13:24 - 25 Юли 2019
1721
САЩ пратиха военен кораб през Тайванския проток

Американските военноморски сили са изпратили военен кораб през Тайванския проток, който отделя Тайван от Китай, което вероятно ще разгневи Китай във време на напрегнати отношения между Вашингтон и Пекин, съобщава "Ройтерс".

Тайван е сред нарастващия брой горещи точки в отношенията между САЩ и Китай, които включват търговска война, американски санкции и все силовата военна позиция на Китай в Южнокитайско море, където САЩ също провеждат патрули за свобода на корабоплаването.

Вчера Китай предупреди, че е готов за война, ако има някакви действия към независимостта на Тайван, обвинявайки САЩ в подкопаването на глобалната стабилност и осъждайки продажбите на оръжия за острова.

Военният кораб, изпратен през Тайванския проток с ширина 180 км, е идентифициран като USS "Антиетам".

"Преминаването на кораба през Тайванския проток показва ангажимента на САЩ за свободен и отворен Индо-Тихоокеански регион", се казва в изявление на командващия Клей Дос, говорител на Седми флот на американския флот.

"Американският флот ще продължи да плава, да лети и да оперира там, където позволява международното право", допълва той.

Преминаването рискува допълнително повишаване на напрежението с Китай, но вероятно самоуправляващ се Тайван ще го възприеме като знак за подкрепа от администрацията Доналд Тръмп на фона на нарастващото напрежение между Тайпе и Пекин.

Министерството на отбраната на Тайван заяви, че корабът на САЩ е преминал на север през Тайванския пролив в своето плаване за свобода на корабоплаването и Тайван е наблюдавал мисията.

Тайванският президент Цай Инг-уен коментира, че "Тайван не прави компромис по отношение на своята свобода, демокрация и суверенитет."

"Отговорността за пролива и регионалната стабилност е на всяка страна. Китай носи отговорността и ние също ще поемем нашата работа", допълва Цай пред репортери в Тайпе.

Китай засилва натиска си, за да утвърди своя суверенитет над демократичния остров, който смята за провинция и част от "един Китай" и свещена китайска територия.