САЩ се заемат с репресиите в Куба
Хиляди кубинци организираха спонтанни антиправителствени протести преди седмица

Очаква се скоро САЩ да обявят първоначални стъпки като част от прегледа на администрацията на Байдън за политиката на Куба и в отговор на репресиите на Хавана срещу най-големите улични протести от десетилетия, заявиха служители на Държавния департамент, цитирани от "Ройтерс".
Коментарите на висшите служители допълнително сигнализираха, че президентът Джо Байдън не е готов да смекчи американския подход и че последните кубински вълнения ще окажат значително въздействие върху всеки политически ход.
Служителите, разговаряйки с "Ройтерс" при условие за анонимност, също така дадоха ясно да се разбере, че администрацията на Байдън все още търси начини да облекчи хуманитарното положение на кубинския народ, като същевременно поддържа натиск върху управляваното от комунистите правителство в Хавана.
Байдън заяви миналата седмица, че засега не е готов да отслаби ограниченията за парични преводи или плащания, които американците могат да правят на семействата си на острова, поради опасенията, че кубинското правителство ще запорира голяма част от средствата.
Вашингтон внимателно обмисля да създаде възможно решение за възстановяване на потока от парични преводи, които бяха прекратени при Тръмп, по начин, който не дава парите в ръцете на кубинското правителство, коментира един от служителите на Държавния департамент. "Не бих очаквал краткосрочно разхлабване".
Хиляди кубинци организираха спонтанни антиправителствени протести преди седмица, за да демонстрират срещу икономическа криза с недостиг на основни стоки и прекъсване на електрозахранването. Те също протестираха срещу правителственото отношение към пандемията на коронавируса и ограничаването на гражданските свободи. Десетки активисти бяха задържани.
Кубинското правителство обвини за протестите най-вече финансираните от САЩ "контрареволюционери", които експлоатират икономически затруднения, причинени от американските санкции.